szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alaptalan az attól való félelem, hogy Egyiptomban egy iszlamista rezsim kerül hatalomra - mondta el a német hírügynökségnek a Bertelsmann Alapítvány Észak-Afrika-szakértője.

Hauke Hartmann szerint Egyiptom esetében nincs helye az iszlamofóbiának, ugyanis nem arról van szó, hogy egy iszlám irányzatú kormány van alakulóban, hanem arról, hogy iszlamista szervezetek is bekapcsolódnak a demokratizálódási folyamatba.

Szakértői körökben mindössze 20-30 százalékosra becsülik a Muzulmán Testvériség támogatottságát - mutatott rá Hartmann, hozzátéve, hogy a Hoszni Mubarak egyiptomi elnök legszervezettebb ellenzékének számító erő távol van attól, hogy az egyiptomi politikai életet irányítsa. Mint kifejtette, a Muzulmán Testvériség egy társadalmi célokat előtérbe helyező vallási szervezet, és "a politika színterét elsősorban arra kívánja felhasználni, hogy elfojtsa a korrupciót, és képzési lehetőségeket teremtsen". 

Az alapítvány munkatársa úgy véli, szükség lenne arra, hogy az iszlamista szervezetek, mint amilyen a Muzulmán Testvériség is, bizonyos területeken pontosabban meghatározzák politikai céljaikat, és mindenekelőtt közös nevezőre kellene jutniuk a kisebbségvédelemmel és a nők jogaival kapcsolatban. A szakértő úgy véli, Egyiptomban a jelenlegi helyzetben fontos és helyénvaló, hogy az iszlamista erőket is bevonják a párbeszédbe, hiszen, mint rámutatott, a "a Nyugat ezt hosszú időn keresztül elmulasztotta".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Eddig 297 áldozatot követeltek az egyiptomi zavargások

A Human Rights Watch (HRW) nemzetközi emberjogi szervezet közlése szerint legalább 297 halálos áldozatot követeltek a két héttel ezelőtt kirobbant egyiptomi kormányellenes tüntetéseket kísérő összecsapások.

MTI Világ

Egyiptom: reformbizottság könnyítene az elnökválasztás feltételein

A tüntetők által leváltani kívánt egyiptomi elnök, Hoszni Mubarak reformbizottságot alakított, amely megvitatja, milyen alkotmánymódosítások szükségesek az elnökké választás feltételeinek lazításához, illetve az államfői mandátumok számának korlátozásához - jelentette be Omar Szuleimán nemrég kinevezett alelnök az állami televízióban kedden.

MTI Világ

Vádat emelhetnek az egyiptomi belügyminiszter ellen?

Biztonsági források szerint Habíb el-Adli vasárnap került az ügyészek elé, akik vádat emelhetnek ellene amiatt, hogy a január 28-i nagy tüntetés és összecsapások után napokra eltűntek az utcákról a rendfenntartó erők, hogy tűzparancsot adott ki a tüntetők ellen, és hogy elítéltek megszökését hagyta a börtönökből.