szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Több észak-afrikai és közel-keleti országban is fellángoltak a kormányellenes zavargások, a Líbiában, Jemenben és Bahreinben zajló demonstrációk eddig több száz halálos áldozatot követeltek. Líbiában a legsúlyosabb a helyzet, ahol Kadhafi zsoldosai az utcára vonuló fegyvertelen embereket lőtték, káosz és vérengzés lett úrrá az országon. Az ezredest és családtagjait szankciókkal sújtotta az ENSZ Biztonsági Tanácsa, amely fegyverembargó elrendelése mellett a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) elé terjesztette a líbiai vérengzések kivizsgálását.

Most érkezett

Miklóssy Ferenc: kedvezően alakulhatnak a magyar-arab kapcsolatok

A gazdasági kapcsolatokra kedvezőek lehetnek az arab világban elindult folyamatok; a várhatóan demokratikusabbá váló döntési folyamatok eredményeként a magyar vállalkozások nagyobb mértékben kapcsolódhatnak be a térség fejlesztésébe - mondta Miklóssy Ferenc, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) alelnöke, a szervezet magyar-arab tagozatának elnöke.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
26 27 28 29 30
38

Az INA munkatársai még az országban vannak

Továbbra is a káoszba süllyedt Líbiában tartózkodik az INA 77 dolgozója, kimenekítésüket még szervezik - mondta a magyar Mol Nyrt. horvát leányvállalatának illetékese. Valamennyi munkatárs biztonságban van, az ellátásuk pedig megfelelő - mondta Marina Burazer, az INA PR-osztályának helyettes vezetője. Hozzátette: nem rendelkezik információval a Líbiában rekedt dolgozók állampolgárságáról, de úgy gondolja, magyar nincsen közöttük. 

A 77 szakember a horvát energetikai társaság Crosco nevű, fúrással, lelőhelyek feltárásával foglalkozó leányvállalatánál dolgozik. 18-an Tripoliban, a fővárosban vannak. 26 munkatárs Kufra városában, egy szaharai oázisban van, 33 fő pedig viszonylag biztonságos sivatagi területeken tartózkodik.

Összecsapás Szanaában

Több ezer ember követelte kedden a 32 éve hatalmon lévő jemeni elnök, Ali Abdullah Szaleh lemondását. Szanaában, Jemen fővárosában a kitartóbb tiltakozók már második éjszakájukat töltötték az egyetem melletti, a kairói tiltakozások központja után Tahrír (Felszabadulás) térnek átkeresztelt közterületen. A tüntetők itt ellenőrzőpontokat is felállítottak. Nap közben többen - köztük néhány befolyásos törzs képviselői - csatlakoztak hozzájuk, így a tömeg négyezer főre dagadt.

Egy közeli téren felsorakoztak a kormány hívei is, akik közül többen késekkel és botokkal voltak felszerelkezve. A két tábor összecsapásában öten megsebesültek, a verekedőket a rendőrség választotta szét. A tiltakozók közül többen felszólaltak: egy ember a líbiai fiatalok támogatására szólította fel a jelenlevőket, míg egy másik elmondta, hogy Egyiptomból kapott tanácsot a tüntetések lebonyolításával és a könnygáz elleni hatékony védekezéssel kapcsolatban. Az ország keleti részén található as-Siherben ötezer ember tüntetett kedden. Februárban tucatnyian haltak meg a tiltakozásokat követő összecsapásokban. Szaleh korábban azt mondta, hogy csak a szavazóurnák vethetnek véget hatalmának. Az elnök pártja egymillió kormánypártit vár egy szerdai megmozdulásra, amelyre hatalmas rendőri erőket mozgósítottak.

Összeült az ENSZ Biztonsági Tanácsa Líbia ügyében

A BT azért foglalkozik a líbiai helyzettel, mert az észak-afrikai arab ország egyre véresebb káoszba süllyed a Moammer Kadhafi líbiai vezető távozását követelő, a kormányerők és az ellenzékiek összecsapásaiba torkolló tüntetések miatt. Németország ENSZ-nagykövete a BT-ülésen követelte, hogy a testület "sürgősen" cselekedjen. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár még hétfőn beszélt Kadhafival, akitől visszafogottságot kért. "Azt kértem tőle, hogy teljes mértékben tartsa tiszteletben az emberi jogokat, a vélemény- és szólásszabadságot" - mondta a főtitkár újságíróknak, hozzáfűzve, hogy a beszélgetés negyven percig tartott. Újságírói kérdésre válaszolva Ban Ki Mun azt is közölte, hogy felszólította Kadhafit: vessen véget a tüntetők elleni erőszaknak. A főtitkár közlése szerint a BT rendkívüli ülésének összehívását Líbia ENSZ-nagykövetének helyettese kérte, és a testület kedden reggel összeül.

"Nem felejtjük a mártírokat"

"Nem felejtjük a mártírokat, az emberek a rendzser bukását akarják" felirat olvasható egy ház falán, a fővárosban, Tripoliban.

Egy helikopter átrepült a tiltakozók felett

Folytatódnak a kormány lemondását követelő tüntetések Bahrein fővárosában, el-Manámában: szemtanúk szerint kedden több tízezer ember tiltakozott. A tömeg most is a Gyöngy térről indult, s az egyik sugárút három kilométer hosszan megtelt emberekkel. A tüntetők a megmozdulás hét síita mártírjának képeit tartották a magasba, s a rezsim végét, illetve az országot vezető al-Kalifa szunnita uralkodócsalád lemondását követelték. A felvonuláson több nő vett részt. A rendőrség nem vonult ki a helyszínre, de egy helikopter átrepült a tiltakozók felett.

Rendkívüli ülést tarthat az OPEC

Összehívják a Kőolajexportáló Országok Szervezetének (OPEC) rendkívüli ülését, ha a nyersolaj ára "elfogadhatatlanul magas szintre emelkedne" - jelentette be egy kuvaiti illetékes a szaúdi fővárosban, Rijádban kedden megnyílt nemzetközi energiaügyi fórumon. A világ vezető olajtermelőinek és fogyasztóinak a konferenciája olyan időben kezdődött, amikor 100 dollár fölé emelkedett az OPEC olajára, és az olajkartell vezetői egyre nagyobb nyugtalansággal követik a líbiai eseményeket. 

Az OPEC-tag Líbia a világ 12. legnagyobb olajexportálója, napi mintegy 1,7 millió hordó kőolajat termel. Az észak-afrikai ország olajkivitele vasárnap óta csökken, de a szakértők szerint a visszaesés nem jelentős. Mindazonáltal Szaúd-Arábia kedden jelezte, hogy kész növelni olajexportját, ha kiesne a líbiai kőolaj a piacról. Időközben egy olasz kormányzati forrás arról számolt be, hogy csökkent az Olaszországba irányuló líbiai gázexport. A név nélkül nyilatkozó forrás rámutatott arra, hogy Olaszország 90 napra elegendő olaj, és 30 napra megfelelő gáztartalékkal rendelkezik. Olaszország olajszükségletének 25 százaléka, gázszükségletének 10 százaléka származik Líbiából.  
 

Folytatódnak a harcok Tripoli utcáin

Az al-Dzsazíra arab hírtévé beszámolója szerint Tripoli több negyedében géppuskaropogás hallatszik.

Kimenekítik a külföldi állampolgárokat

Repülőgépeket és hajókat igyekezett küldeni több külföldi ország kedden Líbiába azért, hogy kimentse állampolgárait a kormányellenes megmozdulások miatt véres káoszba süllyedt arab államból, ahonnan a szomszédos országok polgárai már a szárazföldön is menekülnek.


 

Lemondott a líbiai légitársaság vezetője

Lemondott az állami tulajdonban lévő Afriqiyah légitársaság vezetője, mert nem hajlandó hozzájárulni ahhoz, hogy a cég gépeivel külföldi zsoldosokat hozzanak az országba - olvasható egy, a BBC által is idézett Twitter-bejegyzésben.

1
26 27 28 29 30
38
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!