szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!

Most érkezett

Csak megfontolják a Fukusimából származó élelmiszerek betiltását

A japán egészségügyi minisztérium fontolóra vette a Fukusima prefektúrából származó élelmiszerek árusításának tilalmát - közölte szombaton a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ). Az intézkedés előzményeként a szokásosnál magasabb sugárzást mutattak ki a fukusimai atomerőmű környékén forgalomba került spenótban és tejben. A kormány közlése szerint a radioaktív jód szintje meghaladta a törvényben rögzített határértéket. A Fukusimával szomszédos Ibaraki prefektúrában is találtak sugárszennyezett spenótot.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
4 5 6 7 8
42

ENSZ: minimális a sugárzás Kaliforniában és Orszországban

Az ENSZ mérései szerint minimális a sugárzás Oroszországban és Kaliforniában - ezt állítja a BBC egy diplomatára hivatkozva, aki ismeri a mérések eredményeit. Japán más részeiben is elhanyagolható a sugárzás, amit a fukusimai erőműnél történtek után regisztráltak.

Japán atommunkások: mintha kézigránátokat dobálnának magukra

A világ számos országában keresik egyre többen a patikákban a kálium-jodid tablettákat, védelmet remélve a japán atomerőművi balesetből származó sugárzástól a figyelmeztetések ellenére, hogy valódi nukleáris veszély hiányában a szer szedése kockázatosabb, mint semmit nem tenni. A szakértők sokkal inkább aggódnak azért a mintegy háromszáz munkásért, akik a sérült nukleáris erőmű reaktorait próbálják lehűteni.

Az újabb rengés a 262. volt Fukusima térségében

Ezzel 262-re emelkedett a március 11-i hatalmas (9,0 magnitudójú) földmozgást követő olyan utórengések száma, amelyeknek az erőssége meghaladta a Richter-skála szerinti 5,0 értéket.

Nem árusíthatják a fukusimai élelmiszereket

Leállították a fukusimai régióból érkező élelmiszertermékek kereskedelmét, miután más mellett az ott termelt tejben és spenótban is magas radioaktív sugárzást mutattak ki - tette közzé a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség NAÜ. Szombaton Jukijo Edano kormányszóvivő megerősítette, hogy a tejben és a spenótban kimutatott sugárszint ugyan magasabb, mint az élelmiszerbiztonsági határérték, de még így sem veszélyes az egészségre nézve. Az élelmiszertermékekben észlelt magas sugárzási szintekről korábban Kohei Ocuka egészségügyi miniszter-helyettes számolt be, aki azt mondta, összesen "három-négy" mezőgazdasági termékben észlelték a sugárzást. (BBC)

Egyelőre nem működik az erőműig kiépített vezeték

A japán mérnököknek sikerült ugyan kiépíteniük egy elektromos vezetéket a Fukusima-1 atomerőműig, de a vezeték még nem működik, és a hibát egyelőre nem találják, így az erőmű legkorábban vasárnap kaphat csak áramot - közölte helyi idő szerint szombat este a japán atombiztonsági hivatal szóvivője. A korábban már kiépített vezetékhez szombaton napközben még másfél kilométernyit fektettek le, és ezzel elérték az erőmű 2-es számú reaktorát, amelytől tovább haladva látnák el árammal a többi reaktort is.

Mint korábban közölték, azért a 2-es reaktorhoz építették ki távolból a vezetéket, mert a négy legveszélyeztetettebb reaktor közül ez szenvedte el a legkisebb kárt. Az áramszolgáltatás helyreállítása azért lenne kulcsfontosságú, mert így megpróbálhatnák beindítani a reaktorok, illetve a használt fűtőrudakat tartalmazó pihentető medencék vízellátásában,  így a hűtésében kulcsszerepet játszó szivattyúkat. Azt azonban egyelőre nem tudni, hogy a múlt pénteki földrengés, illetve az azóta történt erőművi robbanások nem tették-e eleve tönkre a szivattyúkat. (MTI)

 

Kérdezzen szakértőnktől!

Kérdése van az atomerőművekről, a sugárzás veszélyeiről vagy arról, mi vár a japánokra vagy éppen ránk? Írjon nekünk, Kékesi György atomerőmű-szakértő válaszol.

Már 7300 fölött a halálos áldozatok száma

A japán rendőrség szerint a múlt pénteki földrengés és cunami áldozatainak száma hivatalosan már 7348, az eltűnteké pedig 10947. (BBC)

Újabb, 6,1-es rengés az atomerőműhöz közel

Újabb, 6,1-es erősségű földrengés rázta meg Japán keleti partvidékét, Ibaraki prefekturát és környékét - írja a Japan Today. Bár az utóbbi napokban több száz utórengést észleltek, a szombat este bekövetkezett rengés azért lehet kiemelkedően veszélyes, mert közel történt a megsérült fukusimai atomerőműhöz.

Toyota: Európában nem lesznek fennakadások

Európában alig várhatók fennakadások a Toyota-gyártásban - mondta a német Automobilwoche című lapnak a Toyota németországi érdekeltségének elnöke. Toshiaki Yasuda kifejtette: az Európában gyártott kocsik alkatrészeinek nagy részét helyben állítják elő, a Japánból érkező részegységek gyártása pedig a jövő héten már újraindul a földrengés és szökőár sújtotta országban. A világ számos országában akadozik az alkatrészellátás a Toyota-gyárakban, az üzemek csak félgőzzel működnek. A termeléskiesés komoly károkat okoz a világ legnagyobb autógyárának: a Goldman Sachs elemzése szerint napi vesztesége meghaladhatja a 70 millió dollárt. (MTI)

1
4 5 6 7 8
42
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

A japán cunami pusztítása - Nagyítás-fotógaléria

Japánban a valaha mért legnagyobb, 8,9-es erősségű földrengés után cunamiriadót rendeltek el. A víztömeg a szárazföld belseje felé áramlik, a halálos áldozatok száma folyamatosan emelkedik. Nagyítás-fotógalériánk a pusztító cunami útjáról.