szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gázrobbanás történt szombaton, közép-európai idő szerint a reggeli órákban a japán fővárost árammal ellátó egyik fukusimai atomerőműben.

Az erőművet üzemeltető Tokiói Villamosművek szerint négy dolgozó megsebesült, amikor a hűtési folyamatban használt hidrogén berobbant a Tokiótól 240 kilométerre északra található 1-es számú atomerőműben. A japán televízióadásokban azt is látni lehetett, hogy egy épület falai leomlanak, s csak az acélváza marad meg. Hogy mi volt az épületben, azt egyelőre nem tudni.

Az erőműben fennáll a veszélye a fűtőrudak megolvadásának, amely azonban szakemberek szerint nem okoz katasztrófát. Siomi Riohei, a japán nukleáris biztonsági bizottság képviselője szerint a jelenlegi ismeretek szerint az olvadás következményei tíz kilométer sugarú körben okozhatnak problémát. A térségben élő 51 ezer ember zömét már kitelepítették - mondta.

MTI/EPA/ABC24

Az erőműből radioaktív gőz kerül ki, ezért a szakemberek folyamatosan mérik a környéken a sugárzást. A megsérült reaktor környékén a normálisnál nyolcszor nagyobb értékűt regisztráltak, a létesítmény vezérlőtermében pedig a normális sugárzási szintnek az ezerszeresét.

Közben az amerikai hadsereg cáfolta azokat a korábbi jelentéseket, amelyek szerint az Egyesült Államok Japánban állomásozó légiereje segítségével küldött hűtőfolyadékot a reaktor számára. A segítségről Hillary Clinton amerikai külügyminiszter beszélt újságíróknak. Egy amerikai tisztségviselő később úgy pontosította Clinton szavait, hogy a minisztert arról tájékoztatták, hogy Japán segítséget kért, Washington pedig beleegyezett, és a művelet folyamatban van. A japán hatóságok azonban később a jelek szerint visszakoztak és maguk igyekeznek megoldani a problémát.

Percről percre követjük az eseményeket, további részletekért kattintson!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Nagyítás

A japán cunami pusztítása - Nagyítás-fotógaléria

Japánban a valaha mért legnagyobb, 8,9-es erősségű földrengés után cunamiriadót rendeltek el. A víztömeg a szárazföld belseje felé áramlik, a halálos áldozatok száma folyamatosan emelkedik. Nagyítás-fotógalériánk a pusztító cunami útjáról.

MTI Gazdaság

A japán földrengés gazdasági hatásai

Londoni elemzők pénteki előrejelzései szerint nem valószínű, hogy a japán földrengés-katasztrófának súlyos, vagy elhúzódó hatásai lennének a japán reálgazdasági teljesítményre, az újjáépítésből az államra háruló költségvetési terhek azonban valószínűleg tovább rontják a japán közfinanszírozás állapotát.

hvg.hu Világ

Nukleáris vészhelyzetet hirdettek Japánban

Japánban nukláris vészhelyzetet hirdettek, mert leállt az egyik atomerőmű hűtőrendszere - tette közzé az AP hírügynökség beszámolója alapján a BBC. A hatóságok szerint nincs sugárzás.

hvg.hu Világ

"A japán kollégák is megijedtek, olyan erős volt a rengés"

Tokióban ugyan nem végzett óriási pusztítást a pénteki földrengés, de helyenként tűz ütött ki a városban, és épületek is megrongálódtak, a tévében az áramfogyasztás csökkentésére kérték az embereket - írták a hvg.hu-hoz eljuttatott üzenetükben japán és külföldi szemtanúk, akik a munkahelyükön vagy otthonukban élték át a rengést. Egyikük most a Fukushimai atomerőmű miatt aggódik, amelyben leállt a hűtőrendszer és emiatt nukleáris vészhelyzetet rendeltek el.

hvg.hu Világ

Nukleáris vészhelyzet Japánban – óráról órára

A Japánban valaha mért legnagyobb, 9-es erősségű földrengés rázta meg március 11-én a szigetország északkeleti partvidékét, a rengés után pedig hatalmas szökőár öntötte el a part menti településeket. A katasztrófa során megsérült a fukusimai atomerőmű több reaktora is, két reaktorépületben robbanás történt és több alkalommal tűz ütött ki. Az erőmű dolgozói megpróbálják elkerülni a nukleáris katasztrófát. Kövesse az eseményeket percről percre a hvg.hu-n!