szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Békülékeny hangnemet megütve Moammer Kadhafi líbiai vezető szombaton közölte, hogy kész tűzszünetet kötni és tárgyalásokat folytatni, feltéve, ha a NATO leállítja az észak-afrikai arab ország elleni légicsapásait.

Kadhafi a líbiai televízió által szombat hajnalban élőben közvetített, 80 perces beszédében leszögezte, hogy nem áll szándékában lemondani vagy elhagyni az országot, s úgy vélte, hogy a líbiaiak meg tudják oldani a problémáikat, ha a NATO-csapások véget érnek. "Líbia kész tűzszünetet kötni ... de a tűzszünet nem lehet egyoldalú" - mondta.

"Elsőként mi fogadtunk el tűzszünetet, de a keresztes NATO támadása nem állt le. A béke ajtaja nyitva áll" - fűzte hozzá. Az elnökbuktató tunéziai és egyiptomi tüntetéseken felbuzdulva Líbiában február közepén lázadás tört ki Kadhafi közel 42 éve tartó uralma ellen, amit a tripoli kormányzat fegyveres erővel próbál leverni. Nyugati országok katonai koalíciója ENSZ-felhatalmazás alapján légitámadásokat hajt végre a líbiai kormányerők ellen a polgári lakosság védelmében; a művelet irányítását március végén átvette a NATO. Mindez azonban máig sem vezetett el Kadhafi bukásához, jóllehet egyesek ezt remélték.

Kadhafi beszédében úgy vélte, hogy a NATO légicsapásai és tengeri járőrözése túlterjeszkedik az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT)határozatában foglalt jogosítványokon. Felszólította az állandó BT-tag Oroszországot és Kínát, valamint a Líbiával baráti viszonyt ápoló afrikai és latin-amerikai országokat, szorgalmazzák, hogy a BT újra tekintse át a határozatot, annak alkalmazását.

AP Photo

Kadhafi szombati beszédének hangneme erősen elütött korábbi beszédeitől, amelyekben patkányoknak nevezte a lázadókat, s azt ígérte, házról házra levadásszák őket. A líbiai vezető most fegyverletételre biztatta a lázadókat, úgy vélve, a líbiaiaknak nem kellene egymás vérét ontaniuk. A hatalma ellen kitört lázadást pedig zsoldosok és külföldiek számlájára írta.

Kadhafi figyelmeztette a NATO-t, hogy ha nem hajlandó tárgyalni, a "líbiai nép" ellenállást fog tanúsítani, és meghalni is hajlandó azért, hogy visszaverjék a - mint fogalmazott - "terrorista támadásokat".

A líbiai vezető leszögezte, nem mond le és nem hagyja el a hazáját. "Senki sem kényszeríthet az országom elhagyására, senki sem mondhatja nekem, hogy ne harcoljak az országomért" - hangoztatta.

A líbiai állami televízió később közölte, hogy a Kadhafi-beszéd idején a NATO harci gépei a tévészékház melletti épületet bombázták. A tévécsatorna értelmezése szerint ez azt jelenti, hogy "Kadhafi maga is célpont".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Líbia Oroszországtól az ENSZ BT összehívását kérte

Líbia arra kérte Oroszországot, hogy kezdeményezze az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülésének az összehívását a Líbia elleni "nyugati agresszió" miatt - jelentette be kedden a hivatalos líbiai hírügynökség.

MTI Világ

25 milliót kap Obamától a líbiai ellenzék

AZ amerikai elnök utasítására az amerikai kormány 25 millió dollár értékű segélyt küld a Moammer Kadhafi líbiai vezető csapatai által fenyegetett ellenzéki csoportoknak, illetve a polgári lakosság védelmére.

hvg.hu Világ

Levágják-e a líbiai kígyó fejét?

Bár az USA már pilóta nélküli robotrepülőgépekről is bombázza Moammer Kadhafi állásait és a légicsapások mellett több európai ország összekötő tiszteket is küld a felkelőkhöz, a líbiai harcok továbbra sem csitulnak. A nyugati szövetségesek politikusai között vannak, akik Kadhafi levadászásában látják a líbiai polgárháború megoldását.