szerző:
CNN
Tetszett a cikk?

Szombaton Tripoli egyes kerületrészei ellen hajtott végre légicsapást a NATO. A valószínű célpont Kadhafi líbiai vezető volt.

A NATO azt követően döntött az újabb légicsapásokról, hogy a G8 csúcstalálkozón a nagyhatalmak a Kadhafival szembeni nyomásgyakorlás erősítéséről döntöttek. Az AFP tudósítói szerint Tripoli belvárosa közelében, valamint a fővárostól délre is légi támadás volt szombaton.

A G8 találkozón az Egyesült Államok és Franciaország mellett immár Oroszország is Kadhafi eltávolítása mellett állt ki. Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán, az Egyesült Államok és Oroszország közleményben sürgette Khadafi és a líbiai kormány lemondását, miután "nem tudták biztosítani a líbiai lakosság védelmét, és elvesztették legitimációjukat. Számára nincs jövő egy szabad és demokratikus Líbiában. Mennie kell" - olvasható a csúcstalálkozón kiadott közleményben.

A líbiai politikai vezetés ugyanakkor elutasította a G8 közleményben foglaltakat, mondván, az egy gazdasági csúcstalálkozó. Líbia kérdésében pedig szerintük az Afrikai Unió az illetékes. Korábban az afrikai vezetők a Líbia elleni NATO-csapások beszüntetését forszírozták.

Kadhafi helyettes külügyminisztere az orosz diplomáciai álláspont megváltozásáról annyit mondott, hogy azt hivatalosan nekik még nem erősítették meg. Medvegyev orosz elnök a G8 találkozón azt nyilatkozta, "a világ közvéleménye már nem tartja líbiai vezetőnek Kadhafit."

A mostani bombázások célpontja volt Kadhafi egyik tripoli ingatlana is. A korábbi NATO-rajtaütések alkalmával katonai létesíményeket vettek célba a bombázók. Az országban folyamatosak a kormányellenes tüntetések és zavargások. Pénteken 10 felkelő életét vesztette, mikor Dafnija városban összecsaptak a katonákkal.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Jordánia hivatalosan is elismerte a líbiai felkelők kormányát

Jordánia a líbiai nép legitim képviselőjeként ismerte el a Moammer el-Kadhafi megbuktatásáért küzdő felkelők által létrehozott, a kelet-líbiai Bengáziban működő Nemzeti Átmeneti Tanácsot - jelentette be kedden Nasszer Dzsaude jordániai külügyminiszter.

MTI Világ

FAZ: Van-e kiút a líbiai zsákutcából?

A nyugati fegyveres beavatkozás harmadik hónapjában holtpontra látszik jutni a katonai helyzet Líbiában: olyan felőrlő háború zajlik az észak-afrikai országban, amelyben egyik félnek sem volt kellő ereje ahhoz, hogy kicsikarja a katonai döntést – mutatott rá a Frankfurter Allgemeine Zeitungban közölt elemzésében Lothar Rühl.