szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elsősorban az ivóvíz szűkössége, a vízminőség csökkenése és a csatornázás hiánya fokozhatja a problémát a Természetvédelmi Világalap (WWF) tanulmánya szerint, amelyet vasárnap mutattak be Stockholmban a Víz Világhete elnevezésű rendezvény kezdetéhez időzítve.

Az elkövetkezendő években egyre válságosabbá válhat a nagyvárosok vízellátása. Elsősorban az ivóvíz szűkössége, a vízminőség csökkenése és a csatornázás hiánya fokozhatja a problémát a Természetvédelmi Világalap (WWF) tanulmánya szerint, amelyet vasárnap mutattak be Stockholmban a Víz Világhete elnevezésű rendezvény kezdetéhez időzítve.

A WWF szerint már sok metropoliszban tarthatatlan és veszélyes a helyzet. Mexikóvárosban a talajban lévő víztartalékok túlzott kihasználása miatt a város évente 5-40 centimétert süllyed, miközben a város már a 150 kilométerre lévő régiók tartalékaira szorul. 

A Buenos Aires-i folyókat a tanulmány "nyilvános szennyvízcsatornaként" emlegeti. A Riachuelo folyó a világ legszennyezettebb vize, ólom-, cink- és krómtartalma nagyon magas. 2010-ben a víz világnapján a Greenpeace környezetvédelmi szervezet aktivistái a környezetszennyezés elleni tiltakozásul zöldre színezték a folyó vizét.

A dél-pakisztáni kikötővárosban, Karacsiban a kutatás szerint évente harmincezren halnak meg az ivóvíz terheltségének következtében. A stockholmi konferencián, amely a legfontosabb nemzetközi vízügyi fórum a kilencvenes évek óta, 130 ország 2500 küldöttje vesz részt. A Víz Világhete végeztével a résztvevők javaslatok tesznek el a fenntartható fejlődésről 2012-ben Rio de Janeiróban tartandó ENSZ-világkonferenciának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!