szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nagy-Britannia megküldte Csehországnak azokat a dokumentumokat, amelyektől a cseh hatóságok annak tisztázását várják, milyen korrupció kísérte a Jas-39-Gripen vadászgépek beszerzését az 1999 és 2001 közötti években.

A Hospodárské Noviny című cseh politikai és gazdasági napilap keddi kiadása szerint a cseh hatóságok ezzel olyan dokumentumokhoz jutottak, amelyek áttörést hozhatnak az ügy hátterének évek óta húzódó felderítésében. A cseh legfőbb államügyész most már csak arra vár, hogy megkapja a brit dokumentumok hivatalos fordítását. A tekintélyes újság úgy tudja, hogy az Egyesült Államok is reagált Prága korábbi kérésére, és rövidesen szintén megküldi az ügyben rendelkezésére álló anyagokat.

A cseh államügyészség tavaly fordult brit partneréhez segélykéréssel, de a brit hivatalokkal való kommunikáció nagyon akadozott és nehézkes volt. Másfél hónapja ezért Petr Necas cseh miniszterelnök személyes levélben fordult David Cameron brit kormányfőhöz, járjon közbe az ügy felgyorsítása érdekében. "Örülök, hogy közbelépésem után a dolgok felgyorsultak és a brit fél ilyen gyorsan reagált. Most már a cseh hatóságokon a sor, hogy pártatlanul és alaposan kivizsgálják a gyanús dolgokat" - nyilatkozta Necas a lapnak.

A cseh kormány már korábban bejelentette, hogy még az idén új közbeszerzési pályázatot kíván kiírni új vadászgépekre, amelyek felváltanák a hadsereg által tíz éve használt, bérelt Gripeneket. A bérleti szerződés tíz évre szól, s 2014-ben jár le. Necas a Hospodárské Novinyben azt mondta, amíg az 1999-2001 közötti ügyek kivizsgálása nem zárul le, addig a Gripeneket Csehországnak bérbeadó BAE Systems brit-svéd konzorciumnak nincs esélye az újabb sikerre, és Prága másoktól vásárol új vadászgépeket.

A cseh rendőrség bizonyítékok hiányára hivatkozva a múltban már két alkalommal is lezárta az ügyet, de a főügyész úgy látja, hogy újabb vizsgálatokra van szükség, ezért a témát tavaly márciusban újra napirendre tűzte. Renáta Vesecká, akkori főügyész előzőleg ellenőrzést rendelt el, amely megállapította, hogy a cseh rendőrség túl korán, s nagy valószínűséggel törvényellenesen zárta le az ügyet. Az államügyész ezért elrendelte a bizonyítási eljárás teljes megismétlését. Különösen azt kifogásolja, hogy a cseh rendőrök - állítólag - nem kellő mértékben működtek együtt külföldi kollégáikkal, és senki sem vizsgálta meg a hatalmas összegek "vándorlásának" útját.

A Gripen vadászgépek beszerzéséről első ízben a Milos Zeman vezette szociáldemokrata kormány döntött 2002 áprilisában. A 60,2 milliárd koronás vételárat azonban a parlament nem hagyta jóvá. A 2002-es nagy nyári árvizek után az immár Vladimír Spidla vezette szociáldemokrata többségű kabinet először elhalasztotta, majd elővette az ügyet. A kormány végül úgy döntött, hogy mintegy 20 milliárd koronáért tíz évre 14 gépet fog bérelni. A bérleti szerződést 2004-ben írták alá.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!