szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Vállról indítható légvédelmi rakéták ezrei tűntek el líbiai polgárháborúban, és az Egyesült Államokat most nagyon aggasztja, hogy ezek a fegyverek akár terroristák kezébe is kerülhettek.

Pénteken Brüsszelben tárgyalt EU- és NATO-illetékesekkel Andrew Shapiro amerikai külügyi államtitkár-helyettes, aki újságíróknak elmondta: aggodalomra ad okot, hogy a rakéták súlyos fenyegetést jelenthetnek a polgári repülésre nézve, ha tényleg terroristákhoz kerültek.

Főként az egykori Szovjetunióban gyártott, még a hatvanas években tervezett, a NATO kódrendszerében SAM-7-esként jelölt föld-levegő rakétákról van szó, amelyek súlya mindössze 14 kilogramm, hosszúságuk pedig 1,4 méter, ám 3 kilométer magasságba is képesek emelkedni.

A polgárháború előtt Líbiában körülbelül 20 ezer vállról indítható rakétának kellett lennie, és a harcok elültével NATO-források szerint nagyjából 10 ezer darab ilyen fegyver sorsával nem tudnak megnyugtatóan elszámolni. Ez még akkor is aggályokat vet fel, ha a rakéták jelentős részét megsemmisíthették a NATO légi csapásai - mondták katonai szakértők.

Shapiro elmondta újságíróknak: arról tudomásuk van, hogy terrorista szervezetek "kifejezték érdeklődésüket" e rakéták iránt. Az Egyesült Államok további műszaki szakértőket kíván küldeni Líbiába, akiknek az lesz a feladata, hogy megpróbálják felgöngyölíteni, hová kerülhettek a rakéták. A tisztázó célú vállalkozás költségeihez az Egyesült Államok a szövetségesek anyagi hozzájárulását várja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!