szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai szerződések módosítására fog közös javaslatot tenni Párizs és Berlin az elkövetkező napokban az eurózóna kormányzásának javítása érdekében - közölte csütörtökön a francia elnök.

Nicolas Sarkozy Strasbourgban nyilatkozott, miután megbeszélést folytatott Angela Merkel német kancellárral és az új olasz miniszterelnökkel, Mario Montival az eurózóna válságáról. Az euróövezet három legjelentősebb országának vezetője "mindent meg kíván tenni az euró támogatása és megtartásának garantálása érdekében" - hangsúlyozta a francia államfő. A konkrét javaslatokat Párizs és Berlin a december 9-i európai tanácsi ülésre készíti elő - jelezte Sarkozy, de tartalmukról nem kívánt beszélni.

Angela Merkel annyit elárult, hogy a reformok nem fogják érinteni a Európai Központi Bank (EKB) státusát és jogköreit az eurózónát jelenleg sújtó adósságválság kezelésében. 

 "Amikor majd megtesszük az első lépést a költségvetési unió felé, például az automatikus szankciók bevezetésén keresztül, a stabilitási és növekedési paktum megerősítésével, tényleges előrelépésről lesz szó, de így sem fog változni a tegnapi véleményem" - hívta fel a figyelmet a német kancellár.

A Bundestag szerdai költségvetési vitájában elhangzott beszédében Angela Merkel ismét azt hangsúlyozta, hogy a többi között az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso által szorgalmazott eurókötvény nem megfelelő eszköz az euró-, illetve az adósságválság megoldására. Állást foglalt az Európai Központi Bank függetlenségének biztosítása mellett, és elutasította, hogy a bank közvetlen pénzügyi támogatói szerepet töltsön be az adósságkrízis megoldásában. "A francia elnök is hangsúlyozta, hogy az EKB független, így az esetleges szerződésmódosítások nem érintik az EKB-t" - tette hozzá Merkel.

Párizs és Berlin között immár két éve a legnagyobb konfliktust az EKB szerepének megítélése okozza. Sarkozy a francia kormánytagok részéről az elmúlt napokban elhangzott nyilatkozatokkal szemben ezúttal kijelentette, hogy ezentúl Párizs, Berlin és Róma is tartózkodni fog attól, hogy akár pozitív, akár negatív kéréseket fogalmazzon meg az EKB szerepére vonatkozóan.

Alain Juppé francia külügyminiszter még csütörtök délelőtt is arról beszélt, hogy az EKB-nak "elsődleges szerepet" kell játszania az euró megmentésében. A francia javaslat szerint az EKB felvásárolná a legsérülékenyebb országok államadósságát, hogy lefékezze az eurózóna tagállamai által felvett hitelek kamatainak folyamatos emelkedését, amelyet egyre nehezebben bírnak el a megroppant költségvetések.

Franciaország, Németország és Olaszország "tökéletesen tudatában van az eurózónában kialakult helyzet súlyosságának" - mutatott rá Sarkozy. Merkel azt hangsúlyozta, hogy elsősorban a válság kezdete óta elveszett bizalmat kell visszaszerezni.

Mario Monti, az új olasz szakértői kormány vezetője megerősítette: célja, hogy hazájában 2013-ra egyensúlyba kerüljön a költségvetés, és beinduljanak a strukturális reformok. "Olaszországnak különösen nagy erőfeszítéseket kell tennie, mert nagyon magas az államadóssága" - mondta az olasz miniszterelnök.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!