szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A repbulikánusoknál Rick Santorum fontolóra venné, hogy vetélytársa, Mitt Romney alelnöke legyen – ezt a CBN (Christian Broadcasting Network) televízióban mondta a repbulikánus elnökjelöltségre pályázó politikus, aki az elmúlt napokban még éles kirohanásokat intézett Romney ellen.

"Egyáltalán fontolóra venne ilyesmit?" - kérdezte a riporter a politikust abban az interjúban, amelyet a CBN hétfőn vett fel, és amelynek híre futótűzként terjedt el az amerikai médiában. "Természetesen" - válaszolta a volt pennsylvaniai szenátor, és azzal érvelt, hogy a mostani választás "országunk történetének legfontosabb megméretése lesz". "Mindent megtennék, ami szükséges ahhoz, hogy segítsek az országon" - tette hozzá.

Aligha valószínű azonban, hogy Romney Santorumot emelné maga mellé alelnökjelöltnek, ha az elkeseredett előválasztási küzdelem eredményeként elnyerné pártjának hivatalos elnökjelöltségét. Ebben nyilvánvalóan nagy szerepük van a kampány során tőle elszenvedett sértéseknek is.

Santorum múlt héten amiatt ostorozta a volt massachusettsi kormányzót, hogy az az egészségbiztosítási modell, amelyet ő vezetett be a szövetségi államban, kísértetiesen hasonlít Barack Obama elnök országos egészségbiztosítási modelljére. A rivális kampánystábja erre azzal vágott vissza, hogy Santorum "inkább ismét Barack Obamát látná elnökként, mint egy republikánust".
Santorum ezt vasárnap azzal tetézte, hogy kijelentette: Romney "a legrosszabb republikánus, akit a párt Barack Obamával szemben kiállíthat". A The New York Times egyik riportere kérdőre vonta Santorumot a "legrosszabb republikánus" kifejezéssel kapcsolatban. A volt szenátor úgy próbálta meg kimenteni magát a helyzetből, hogy szavainak kiforgatásával vádolta meg a riportert.

Santorum a CBN-nek adott interjúban kijelentette: előbbre helyezi, hogy a republikánusok visszavegyék a Fehér Házat, mint hogy ő legyen az elnök.

A CNN nem hivatalos összesítése szerint Romney az eddigi előválasztási fordulók alapján 569 küldött szavazatára számíthat a republikánusok augusztusi országos konvencióján, amikor a párt eldönti, ki legyen a párt hivatalos elnökjelöltje. A tisztség elnyeréséhez 1144 voksra lesz szükség. Santorum eddig 262, Gingrich 136, Paul pedig 71 delegátust tudott maga mögé állítani.

A republikánus előválasztási küzdelem következő két fordulóját április 3-án és 24-én tartják. Az első körben Wisconsin, Maryland és a szövetségi területen fekvő amerikai főváros, a másodikban New York, Pennsylvania, Delaware, Connecticut és Rhode Island republikánus szimpatizánsai szavaznak majd.

A legfrissebb előzetes felmérések szerint áprilisban Santorumnak egyedül szűkebb pátriájában, Pennsylvaniában van esélye nyerni, az összes többi helyen Romney a favorit.

Közben az amerikai republikánusok többsége azt szeretné, ha Newt Gingrich volt képviselőházi elnök és Ron Paul texasi képviselő visszalépne az elnökjelöltségért folytatott pártbeli küzdelemtől – legalább is ez derül ki a CNN hírtelevízió és az ORC közvélemény-kutató intézet kedden nyilvánosságra hozott felméréséből.

Tíz republikánus párti szavazóból hat jó néven venné, ha Gingrich és Ron Paul beszüntetné a kampányolást. Hasonló az aránya azoknak, akik azt szeretnék, ha Rick Santorum volt pennsylvaniai szenátor folytatná a küzdelmet Barack Obama elnök kihívásának jogáért.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!