szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A japán kormány véglegesítette pénteken az ország nyári energiagazdálkodási tervét, amely azzal számol, hogy az atomerőművek bezárása miatt súlyos energiaválsággal küszködő országban az elkövetkező három hónapban 5-15 százalékkal csökken az energiafogyasztás.

A kormány által tervezett energiatakarékossági intézkedések nem kötelező érvényűek a lakosságra nézve, de a kabinet nyomatékosan kéri a polgárokat, hogy spóroljanak az energiával. Arra számít, hogy minden japán lakos megértéssel fogadja azokat az energiaellátási gondokat, amelyekkel az országnak szembe kell néznie a tavalyi fukusimai nukleáris baleset után.

A kormányterv részletesen szabályozza, hogy a lakosságnak és a nagyvállalatoknak milyen intézkedéseket kell tenniük, hogy csökkentsék az energiafogyasztást.

A tavalyi márciusi földrengés és szökőár súlyosan megrongálta a Fukusima 1-es erőmű három reaktorát, komoly sugárszennyezést okozva. A baleset után ellenőrzés céljából leállították az összes atomerőművet, és egyet sem indítottak újra. A reaktorok üzembe helyezéséhez a helyi hatóságok engedélye szükséges, ők viszont nagyobb biztonsági garanciákat követelnek a kormánytól és az atomerőműveket üzemeltető vállalatoktól.

Az atomerőművek leállása miatt jelentősen megnőtt a hőerőművek működtetéséhez szükségek nyersanyagok iránti szükséglet. A cseppfolyós gáz importja például 18 százalékkal nőtt tavaly. Ennek ellenére szakértők arra figyelmeztetnek, hogy nyáron energiahiány alakulhat ki, és ez komoly károkat okozhat az ország gazdaságának.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!