szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Franciaország a Szíriának történő minden fegyverszállítás azonnali leállítását követelte szerdán, azt követően, hogy az Egyesült Államok előző nap jelezte: aggasztják azok a friss információk, amelyek szerint Oroszországból harci helikoptereket szállítanak Bassár el-Aszad elnök rezsimjének.

Bernard Valero külügyi szóvivő azt is jelezte, hogy Párizs támogatja és teljes mértékben tiszteletben tartja az európai országok által Szíriával szemben bevezetett fegyverembargót. "A kérdésben az álláspontunk egyértelmű: amikor Franciaország fegyvereket ad el, ügyel arra, hogy azokat ne lehessen az emberek ellen fordítani" - hangsúlyozta a szóvivő válaszul a Human Rights Watchnak (HRW) az előző nap a francia kormánnyal szemben megfogalmazott bírálataira. A nemzetközi jogvédő szervezet kifogásolta, hogy a francia Thales csoport infrakamerák eladásáról írt alá szerződést az orosz állami exportőr Roszoboronexporttal orosz páncélosokhoz. A HRW szerint elképzelhető, hogy a tankokat Szíriába exportálják, ezt azonban a Thales cáfolta. 

Laurent Fabius külügyminiszter szerda délutáni sajtótájékoztatóján azt is bejelentette, hogy Párizs újabb szankciókat fog kezdeményezni nemcsak a szíriai rezsim, hanem a hadsereg vezetői ellen is.

"Tudnia kell azoknak, akik részt vesznek a megtorlásokban, hogy a felelősökről, mégpedig a katonai vezetőkről lista készül, és az igazságszolgáltatás előtt kell majd felelniük tetteikért" - hangsúlyozta a francia diplomácia vezetője. Fabius megismételte, hogy a szankciók szigorításával lehetne nagyobb nyomást gyakorolni a damaszkuszi vezetésre. "Fel fogom venni a kapcsolatot európai és amerikai kollegáimmal annak érdekében, hogy még keményebb szankciókat javasoljunk, még pedig olyanokat, amelyek nemcsak Bassár el-Aszadot, hanem a hadsereg vezetőit is, valamint mindenkit sújtanak, aki támogatja Aszadot - mondta a külügyminiszter.

Fabius azt is megemlítette, hogy Franciaország  javasolni fogja az ENSZ Biztonsági Tanácsának: tegye kötelezővé a Kofi Annan, az ENSZ és az Arab Liga különmegbízottja által kidolgozott béketerv pontjait annak érdekében, hogy a Párizs által már "polgárháborúnak" tartott helyzet ne súlyosbodjon tovább. A külügyminiszter szerint ez az ENSZ Alapokmánya hetedik fejezete alapján valósítható meg. "Már dolgozunk ennek érdekében és remélhetőleg ez az intézkedés hamarosan életbe léphet" - hangsúlyozta Fabius.

A hetedik fejezet a nemzetközi béke és biztonság felügyeletével bízza meg a Biztonsági Tanácsot, amely ezen célok érdekében katonai akciót is elrendelhet. Kofi Annant februárban bízta meg az ENSZ és az Arab Liga, hogy dolgozzon ki egy olyan tervet, amely véget vetne a 2011 márciusa óta tomboló erőszaknak Szíriában. Az Annan által kidolgozott hatpontos tűzszüneti terv április 12-én lépett hatályba. Ennek értelmében a kormányerőknek és az ellenzéki fegyvereseknek is le kellett volna tenniük a fegyvert, a hadseregnek pedig el kellett volna vonulnia a városok alól.

Miután szerdán Peking is súlyos aggodalmát fejezte ki a szíriai fejlemények miatt, Párizs megítélése szerint mostantól elképzelhető megegyezés a Biztonsági Tanácsban, ahol eddig a rezsim legfőbb szövetségesének számító Oroszország és Kína a nemzetközi közösség minden fellépését ellenezte.

Fabius egyébként úgy vélte, hogy Szíriában már polgárháborús helyzet alakult ki. "Amikor ugyanahhoz a néphez tartozó csoportok tömegesen ölik egymást, azt polgárháborúnak hívják" - fogalmazott. Azt a párizsi álláspontot is megismételte, hogy oly módon kell megakadályozni ennek a "polgárháborúnak az erősödését", hogy közben Bassár el-Aszad távozzon a hatalomból, és az "ellenzék működőképes alternatívával" tudjon szolgálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!