Egységre és megbékélésre szólított fel péntek hajnali nyilatkozatában az egyiptomi hadsereg, miközben iszlamista fegyveresek támadást indítottak a Sínai-félszigeten egy reptér és három katonai ellenőrzőpont ellen.
A Facebookon megjelent állásfoglalásban hangsúlyozták, hogy a fegyveres erők és a biztonsági szervek biztosítani kívánják a nemzeti megbékélést, a konstruktív igazságszolgáltatást. Felszólították az egyiptomiakat, hogy a vég nélküli bosszú elkerülése érdekében kerüljék a Muzulmán Testvériség irodái elleni támadásokat. A közlemény órákkal azután jelent meg, hogy a Murszi elnök megbuktatása ellen tiltakozó iszlamista szervezetek tömörülése péntekre országos tüntetésre adott ki felhívást.
A nyilatkozatban a hadsereg azt ígérte, hogy – mint fogalmazott – kerülni fog mindenfajta önkényes intézkedést valamennyi politikai csoporttal szemben, továbbá biztosítani fogja a tüntetéshez való jogot mindaddig, amíg azok nem fenyegetik a nemzetbiztonságot.
"A békés tiltakozás, valamint a véleménynyilvánítás szabadsága egyaránt olyan jog, amely valamennyi egyiptomit megillet" – hangoztatták a katonai vezetők, akik mindezt a "dicsőséges forradalom" egyik legfontosabb vívmányának nevezték.
Ugyanakkor figyelmeztettek arra is, hogy kerülni kell a joggal való visszaélést. "Az említett jog ok nélküli, túlzó alkalmazása negatív következményekkel járhat" – fogalmazott a közlemény, utalva az utak blokádjára, a közszolgáltatások akadályozására, továbbá – közelebbről meg nem határozott – intézmények lerombolására. Ez ugyanis fenyegetést jelent a szociális békére, a nemzeti érdekekre, és károkat okoz az ország biztonságának, illetve a gazdaságnak – állította nyilatkozatában a hadsereg.
Mindeközben iszlamista fegyveresek támadást indítottak a Sínai-félszigeten egy repülőtér és három katonai ellenőrző pont ellen péntek hajnalban.
A kairói televízió jelentése szerint a támadók aknagránátokat lőttek ki az El Aris repülőtérre és az ellenőrző pontokra. A repülőtér az Izraellel közös határ közelében fekszik. Esetleges halottakról vagy sebesültekről az első jelentések nem tettek említést.
Megfigyelők ugyanakkor a támadást összefüggésbe hozták az iszlamista Mohamed Murszi elnöknek a hadsereg által történt megbuktatásával.