szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A cápák egyik nemzetsége, amelyről azt hitték, hogy 250 millió évvel ezelőtt kipusztult a permkori tömeges kihalás során, 120 millió évvel később, a krétakorban még életben volt, ha hinni lehet a Dél-Franciaországban talált apró fosszilis fogaknak.

Újkori cápák kövületei után kutatva fedeztek fel a Genfi Múzeum és a Montpellier-i Egyetem őslénytankutatói hat darab alig 2 milliméteres fogkövületet a Gard megyei Saint-Hyppolyte-du-Fort közelében lévő, kövületeket tartalmazó lelőhelyen.

A Genfi Múzeum munkatársa, Guillome Guinot vezette kutatócsoport megállapította, hogy a talált fogak a Cladodontomorph nevű cápanemzedék egyedeié voltak, amelyről azt hitték, hogy teljesen kihalt a perm-triász korban bekövetkezett tömeges kihalás idején.

A három különböző cápafajhoz tartozó kövületeket ugyanis a 130 millió évvel ezelőtti korai krétakorból származó sziklás üledékben találták meg, amikor mai Montpellier térségét még óceán borította.

A Nature Communications című szakfolyóiratban kedden ismertetett felfedezés szerint Saint-Hyppolyte-du-Fort cápái 120 millió évvel túlélték a tengeri élőlényeket megtizedelő nagy permkori kipusztulást.

A Cladodontomorph minicápa volt, nagysága nem haladta meg a 30 centimétert. Nem voltak nagyragadozók, inkább különleges alaktani jellegzetességeik voltak, például kampó volt a fejükön – mondta el Guillaume Guinot.

A kövületeket olyan üledékben találták, amely mély tengerekben képződik. Ezért gondolják a paleontológusok, hogy ezek a cápafajok a mély vízbe menekülve élhették túl a hekatombát. A felfedezés rámutat arra, milyen szerepe van a mélytengeri rétegek tanulmányozásának a biológiai sokféleség megértésében – mondta Guillaume Guinot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!