szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Elszökött az országból az észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un sokáig befolyásos nagybátyjának pénztárnoka - közölte pénteken a dél-koreai média, hozzátéve, hogy emiatt válthatták le nemrég a phenjani rezsim második embereként emlegetett Dzsang Szong Teket.

A szöuli beszámolók szerint az elmúlt 15 év Észak-Koreát legsúlyosabban érintő disszidálási esetéről van szó. A YTN dél-koreai médiacsoport értesülése szerint a meg nem nevezett férfi, aki a Dzsang Szong Tek rendelkezésére álló pénzforrásokat kezelte, szeptember végén, október elején szökhetett meg Észak-Koreából. Szökése után azonnal menedékjogot kért a dél-koreai kormánytól, amelynek tisztségviselői azóta egy titkos kínai helyszínen biztosítanak számára védelmet.

A dél-koreai hírszerző szolgálatnak (NIS) nincs tudomása erről az esetről - mondták szöuli törvényhozók, miután tájékoztatást kaptak a hírszerzés vezetőjétől. Az YTN szerint Pekingben nincs jele annak, hogy megerősítették volna a dél-koreai nagykövetség őrizetét. A kínai külügyminisztérium szóvivője, Hung Lej pedig kérdésre válaszolva csak annyit mondott, hogy értesültek a szöuli jelentésekről, de nem értik a helyzetet.

A dél-koreai hírszerzés kedden közölte, hogy novemberben leváltották magas tisztségéből az észak-koreai vezető, Kim Dzsong Un befolyásos nagybátyját (az előző vezér, Kim Dzsong Il húgának a férjét), két bizalmasát pedig kivégezték. A meg nem erősített értesülésről tartott parlamenti meghallgatáson elhangzott, hogy Dzsang Szong Tek azóta eltűnt, de él, és a jelek szerint biztonságban van.

Dzsang az YTN hírtévéje szerint pénztárnokának szökése miatt válhatott kegyvesztetté. A férfi ismeri a Kim Dzsong Un és néhai apja, Kim Dzsong Il tulajdonába tartozó pénzeszközöket is.

Az YTN arról is említést tett, hogy az illető megpróbált Laoszba továbbszökni, amelyet az észak-koreai disszidensek gyakran választanak célországul, de a kínai hatóságok megakadályozták elutazását. Peking, amely a phenjani rezsim egyetlen komolyabb szövetségese, rendszerint nem engedi meg, hogy az észak-koreai szökevények menedékjogot kérjenek egy harmadik országban. Az Egyesült Államok tisztségviselői szintén kérték a férfi őrizetbe vételét - közölte a televízió, magyarázatot nem fűzve ehhez.

Az elmúlt évtizedekben mintegy 25 ezer észak-koreai szökött az országból Dél-Koreába, de csak kevesen voltak közöttük olyanok, akik előtte magas posztot töltöttek be Phenjanban. Egyikük, Hvang Dzsang Jop, a hatalmon lévő Koreai Munkapárt volt főideológusa 1997-ben kért menedéket Dél-Koreában, Kim Dzsong Un anyai nagynénje pedig 1998-ban médiajelentések szerint az Egyesült Államokba szökött.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!