szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ugandában törvénybe foglalták, hogy azok a melegek, akik "sorozatos bűnelkövetők", akár életfogytiglani börtönbüntetést is kaphatnak. Ezzel szemben az indiai kormány arra kérte a legfelsőbb bíróságot pénteken, hogy vizsgálja felül korábbi döntését, amellyel megerősítette a homoszexualitást büntető törvényt.

Ugandában pénteken elfogadtak egy homoszexuálisok ellen irányuló törvénytervezetet, amelynek alapján a "sorozatos bűnelkövetők" akár életfogytiglani börtönbüntetést is kaphatnak az afrikai országban.

A javaslatot első alkalommal 2010-ben terjesztették az ugandai parlament elé, és az eredeti változat szerint halálbüntetést is kiszabhattak volna arra, akit homoszexualitás miatt bűnösnek találnak. A törvénytervezetet széles körben bírálta a nemzetközi közösség, Barack Obama amerikai elnök egyenesen "szégyenletesnek" nevezte.

Bár a halálbüntetésre vonatkozó passzust eltávolították az eredeti szövegből, a pénteken elfogadott javaslat életfogytiglani börtönnel is sújthatja a "visszaesőket" - közölte az ugandai parlament egyik szóvivője.

A tervezetet előterjesztő képviselő azzal indokolta a szigorú szabályozást, hogy a nyugati melegeket el kell rettenteni attól, hogy "ugandai gyerekeket toborozzanak" életmódjuk átvételére.

A homoszexualitás már korábban is illegális volt az afrikai országban egy, a gyarmati időszakból származó törvény alapján, amely bünteti a "természet rendjével ellentétes" szexuális cselekményeket.

Az ugandai társadalomban uralkodóak a homofób nézetek, az országban élő melegek azonban az utóbbi években némi enyhülést tapasztaltak. Tavaly első ízben rendezhettek az országban melegfelvonulást, és több, az emberi jogok támogatására szervezett utcai megmozduláson is részt vehettek.

A homofóbia számos afrikai országban erősen jelen van. Nigériában bevezették a halálbüntetést a homoszexualitás megtorlására, Burundiban 2009-ben tiltották be az azonos neműek közti kapcsolatot, és Ruandában is terveztek hasonló intézkedést.

India a másik irányba lépett

Ezzel szemben az indiai kormány arra kérte a legfelsőbb bíróságot pénteken, hogy vizsgálja felül korábbi döntését, amellyel megerősítette a homoszexualitást büntető, a brit gyarmati időkből származó törvényt.

Kapil Szibal indiai igazságügyi és törvényhozási miniszter abbéli reményét fejezte ki, hogy a testület eltörli a szóban forgó jogszabályt. "Reméljük, hogy megóvják a személyes döntésekhez való jogot" - mondta. A bíróság hamarosan átveszi a kormány által benyújtott felülvizsgálati kérelmet.

A legfelsőbb bíróság előző héten elfogadott határozata szerint az az újdelhi felsőbírósági döntés, amely az alapvető emberi jogok megsértésére hivatkozva 2009-ben eltörölte a törvényt, alkotmányellenes, mert erről csak a törvényhozás dönthet.

Melegjogi aktivisták évek óta küzdenek jogaikért a mélyen vallásos, konzervatív indiai társadalomban. Most is fogadkoznak, hogy tovább fognak harcolni az 1860-ban született törvény eltörléséért, amely egészen pontosan a "természet rendjébe ütköző szexet" tiltja. A törvény értelmében akár tíz év börtönbüntetés is kiszabható homoszexualitásért.

Egy muzulmán segélyszervezet ügyvédje azonban kijelentette, hogy az előző heti ítélet egyáltalán nem haladásellenes. Minden vallási közösség, a muzulmánok, a keresztények és a hinduk többsége is megtámadta az újdelhi felsőbíróság négy évvel ezelőtti ítéletét - tette hozzá.

Emberi jogi csoportok szerint a világ több mint hetven országában vannak hatályban olyan törvények, amelyek büntetik a homoszexualitást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!