szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken aláírta a Mihail Hodorkovszkij megkegyelmezéséről szóló rendeletet. Az orosz olajmágnást már szabadon is engedték.

Az elnöki kegyelmi rendelet a Kreml indoklása szerint emberiességi szempontok alapján született. Az orosz elnöki hivatal közölte, hogy a rendelet azonnali hatállyal érvénybe lépett. Az Interfax orosz hírügynökség névtelenül nyilatkozó igazságügyi forrásokra hivatkozva azt írta, hogy a 2003 óta bebörtönzött orosz olajmágnás pénteken helyi idő szerint 12 óra 20 perc körül hagyta el a karéliai Szegezsa városban lévő büntetőtelepet. Ezt Hodorkovszkij ügyvédje is megerősítette.

A börtön a finn-orosz határ közelében fekszik, 300 kilométerre délre az északi sarkkörtől. Az elmúlt néhány évet töltötte itt Hodorkovszkij a hetes számú büntetőtelepen, amely egykoron része volt a Gulag munkatábor-hálózatnak. A szövetségi büntetés-végrehajtási szolgálat sajtószolgálata egyelőre csak annyit közölt, hogy Hodorkovszkijt felmentették büntetése fennmaradó részének letöltése alól.

AFP / Alexey Sazonov

Putyin csütörtökön jelentette be váratlanul, hogy megkegyelmez Hodorkovszkijnak, aki egykoron Oroszország leggazdagabb embere volt, és a hatalom bírálói politikai fogolynak tekintették. A bejelentés meglepte az oroszokat és elnyerte az üzleti világ tetszését. A lépést széles körben az orosz emberi jogi gyakorlat bírálóinak tett gesztusnak tekintik a Szocsiban jövő év februárjában tartandó téli olimpia előtt.

Az orosz elnök döntéséről éves nemzetközi sajtóértekezlete után beszélt, amikor a mikrofonokat már kikapcsolták. Putyin azt mondta, hogy maga az olajmágnás kért kegyelmet, és ő teljesíti azt. "Több mint tíz évet töltött börtönben, ez már elég hosszú idő, ideje döntést hozni (a kegyelemről) – mondta az elnök. Arról is beszélt, hogy Hodorkovszkij a kegyelmi kérvényében emberiességi okokra hivatkozott és azt írta, hogy az édesanyja beteg.

A Yukos (Jukosz) olajvállalat egykori főrészvényesét 2003-ban tartóztatták le, azóta két ügyben is ítélkeztek felette. 2005-ben 8, 2010-ben 14 év szabadságvesztést kapott, mert a bíróság bűnösnek találta csalás, sikkasztás, adóelkerülés elkövetésében. A büntetést később enyhítették, így 2014 augusztusában hagyhatta volna el a börtönt.

Hodorkovszkij, aki idén június 26-án volt ötvenéves, nem sokkal őrizetbe vétele előtt esett ki Putyin kegyeiből, amikor az megnyirbálta a gazdag "oligarchák" hatalmát. A mágnások Borisz Jelcin elnök idején, a Szovjetunió széthullását követően kialakult kaotikus években erősödtek meg. Hodorkovszkij cégét, a Yukost (Jukosz) csődbe vitték, feldarabolták és eladták, többségében állami kézbe került.

Hodorkovszkij jelképévé vált annak, amit a befektetők úgy fogalmaztak meg, miként használta fel a Kreml a bíróságokat politikai célokra. A Kreml ugyan cáfolja ezt, de Putyin kegyetlen személyes támadásai célpontjának szemelte ki Hodorkovszkijt, és figyelmen kívül hagyta a szabadulását kérő felhívásokat – jegyezte meg beszámolójában a Reuters hírügynökség.

A Yukos vállalattól lefoglalt vagyon a Rosneft (Rosznyefty) állami olajvállalat kezébe került, a céget jelenleg Putyin szövetségese, Igor Szecsin irányítja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!