Rácz Johanna
Rácz Johanna
Tetszett a cikk?

Sokan a kijeviek közül feketére cserélték facebookos profilképüket, hogy így mutassák ki részvétüket a zavargások halálos áldozataiért. A kijevieket felkavarták a halálesetek, de lakonikusan tűrik, hogy a belvárosuk éjjelente véres csatatérré válik – mondták a hvg.hu-nak nyilatkozó szemtanúk. Bár csütörtökön tűzszünetet kötöttek a szembenálló felek, semmi sem utal arra, hogy megnyugodnának a kedélyek. A zavargások vidéki városokra terjedtek át, és nagy felháborodást keltett egy ellenzéki aktivista kínzásáról szóló videó is.

Sűrű, fekete füstöt okádó máglyát építettek autógumikból a kijevi tüntetők, akik már ötödik napja tartják a frontot a rohamrendőrökkel szemben – láthattuk csütörtökön napközben az ukrán főváros utcáiról élő képeket sugárzó Euro-majdan videócsatornán. A rohamrendőrök, valamint az egyre szervezettebbnek látszó tüntetők ismét farkasszemet néztek egymással, ahogy 24 órával korábban, az áldozatokat követelő harcokra készülve is. A tüntetőket és a rendőrök seregét égő barikádok választották el egymástól.

Szerdán végzetes fordulatot vettek az események, 5 tüntető is belehalt a küzdelmekbe, közülük négyet lelőttek, és több mint háromszáz sérültje is van a zavargásoknak. Az összecsapások csütörtök hajnalban is folytatódtak, a radikális tüntetők szétverték egyebek mellett egy rádió-televíziós társaság irodáit.

A képre kattintva tekintse meg Nagyítás-forógalériánkat!
MTI / EPA / Zurab Kurcikidze

Az ukrán belügyminisztérium csütörtök délután azt közölte, hogy szerintük megrendezték a tüntetők halálát. A halottak közül kettő külföldi volt – egy örmény és egy fehérorosz állampolgár – közölte a minisztérium szóvivője. A nyomozás egyelőre annyit derített ki, hogy a halálos lövéseket nem szolgálati fegyverekből adták le, ráadásul a rohamrendőrök nem is használnak lőfegyvert a bevetéseken. Szerdán lépett életbe egy január 16-án sebtében elfogadott törvény, ami a tüntetők jogait erősen korlátozó fellépést is megenged a rendőröknek.

Egy kínzásvideó is előkerült

Közben nyilvánosságra került több olyan videó, amelyekből kiderül, hogy sem a zavargók, sem a rohamrendőrök nem bántak kesztyűs kézzel egymással. Csütörtök délután került nyilvánosságra egy felvétel, amelyen az egyenruhások egy meztelen férfit vegzálnak. Kivezetik a rendőrkocsiból a hóba, körülállják, baltát nyomnak a kezébe és fényképezik, majd egy tockos kíséretében visszazavarják a rendőrbuszba. A meztelen férfi hátán jól láthatóak az ütésnyomok.

A videót csak 18 éven felülieknek ajánljuk!

Az sem utal a kedélyek megnyugvására, hogy a zavargások a Russian Times híradása szerint átterjedtek a nyugat-ukrajnai Rovno városára, ahol több százan elfoglalták a helyi közigazgatás központi épületét az ablakokat, ajtókat is kiverve. A Kijev Post pedig arról ír, hogy Rivne és Lviv önkormányzatát is tüntetők foglalták el.

Vitalij Klicsko, az ellenzéki Udar (Ütés) párt vezetője szerda este még további támadásokat ígért Viktor Janukovicsnak, amennyiben az oroszbarát elnök nem mond le, és nem hoz döntést előrehozott választásokról. 50 ezer ember pedig a rendőri erőszak ellen tüntetett. Csütörtökön tehát kissé meglepő fordulat volt, hogy Klicsko mégis tűzszünetet fogadtatott el mindkét féllel, különösen az után, hogy úgy tűnt, saját kemény magjával már ő sem tud szót érteni.

Azarov szerint Klicskónak szerényebbnek kellene lennie, mert a többség a demokratikusan megválasztott elnököt támogatja. Mikola Azarov miniszterelnök az állítja, hogy a látszat ellenére a hatóság teljes mértékben uralja a helyzetet, és a zavargások csak a belváros egy kis területére terjednek ki. A tüntetők haláláért szerinte nem a rendőrök, hanem "a provokátorok" a felelősek.

"Mennyi kell még Janukovicsnak?"

Az általunk megkérdezett szemtanúk szerint azonban az emberek nagyon is haragszanak Viktor Janukovicsra. "Nem értjük, hogy miért nem áll már félre Janukovics. Hát mennyi kell egy embernek?" – kérdezte például Kárász Magdolna, a Kijevi Magyarok Egyesületének tagja. Szerinte az ukránok már nem bírják ezt a helyzetet, a gyerekeknek nincs jövőjük, a nyugdíjból a túlélésre is alig futja. Ő úgy látja, hogy az ukránok többsége a békés tüntetők mellett van, igaz, a belvárosban történő törés-zúzást már elítélik. "Verekedés nélkül, békésen és csendesen kellene harcolni" – mondta Kárász Magdolna.

Egy másik, Kijevben dolgozó magyar nő szerint a városban senkinek sem tetszik, hogy erőszak van, kevesen értenek egyet a tüntetők kemény magjával, és abból is elegük van a fővárosiaknak, hogy 2 hónapja használhatatlan a belváros: romlik a közbiztonság, leamortizálják a köztereket. Ugyanakkor nagyon-nagyon haragszanak az elnökre és a kormányzatra, hogy ilyen szinten ignorálják a tömegek akaratát, amit jól jelez, hogy két hónap alatt egyszer se ment ki a tüntetésre kormánypárti politikus – tette hozzá.

Fekete profilképek a Facebookon

Kárász Magdolna szerint az embereket sokkolták a halálesetek, hiszen ilyen még a 2004-es narancsos forradalomban sem fordult elő. Ő egyértelműen a Berkutnak (a rendőrség különleges egységének) tulajdonítja a halálos lövéseket. Neve mellőzését kérő forrásunk szerint viszont nem lehet tudni, hogy ki lőhette le a tüntetőket, hiszen a Berkut emberei nem használnak éles lőszert. A közvéleményt mindenesetre mélyen elszomorítják a szerdai halálesetek. "Vallásos nép, sok bennük az együttérzés, ezért általános a szomorúság" – mondta. A Facebookon sokan úgy fejezik ki részvétüket, hogy fekete lapra cserélték a profilképüket.

AFP / Volodymyr Shuvayev

A hvg.hu-nak nyilatkozó szemtanúk egyetértettek abban, hogy nappal minden nyugodt, mindenki eljár dolgozni és a saját dolgával törődik. Az erőszakos események a kb. 50 kilométer átmérőjű város egy meghatározott területére korlátozódnak. Összehasonlításképpen körülbelül úgy, mintha Budapesten az Erzsébet tér–Deák tér, illetve az Astoria közötti területén folynának a harcok. Forrásunk a tüntetések helyszínétől nagyjából 1 kilométerre dolgozik, és az elmúlt 5 napban többször hallotta a fénygránátok, füstbombák, Molotov-koktélok, tűzijátékok hangját.

A zavargások színhelyén a lakóházakat már régen kiürítették, ami indokolt volt, hiszen több épületet felgyújtottak a randalírozók. Az Európa téren egy szállodát, a Filharmóniát, egy hírügynökségi épületet, a rádió központját, a nemzeti múzeumot és két lakóházat is védenek a rendőrök.

Az ukrán árpádsávtól az autós különítményig

Kijevben mindenki csak találgat arról, vajon kik is azok, akik a november 21-én kezdődött EU-párti tüntetéshullámot meglovagolva a belvárosban randalíroznak. A tüntetők néhány száz fős kemény magja több csoportból áll össze: sokan közülük ukrán nemzeti szimbólumokat, jeleket viselnek: a piros-fekete zászló olyan, mint Magyarországon az árpádsávos. Az ellenzéki pártok által megerősített információ, hogy van a tüntetésnek egy önvédelmi egysége is, amit úgy hívnak, hogy jobboldali szektor – ez a név némileg a futballultrák világára emlékeztet. Ez az csoport sokakat toborzott a harcokra, hogy megvédjék a tüntetések barikádok által határolt területét. Mégsem lehet a radikális tüntetőket annyival elintézni, hogy szélsőséges jobboldali focihuligánok, bár az EU-pártiságuk már erősen megkérdőjelezhető. „Annyi biztos, hogy fiatal, nagyon tettre kész srácok” – mondta forrásunk, aki szerint az erőszakos cselekményeket leginkább az elkeseredettség hívta életre, hiszen két hónapja tüntetnek eredmény nélkül, a kormány tudomást sem vesz róluk.

MTI / EPA / Zurab Kurcikidze

A tüntetők közé vegyülnek provokátorok is; ők azok, akiket Klicsko a napokban "botos suhancoknak" nevezett, de a köznyelv Tituszkiknak hívja őket egy korábbi, tüntetők elleni támadás elkövetőjének nevéből. Forrásunk többször találkozott ezekkel a sportos fiatalemberekkel, akik többnyire erősen ittasak voltak. Senki sem tudja pontosan, ki küldte őket, de a mindentudó kijevi taxisofőrök szerint a kelet-ukrajnai, kormánypárti régiókból érkeznek, és talán még fizetést is kapnak a balhézásért.

A tüntetőknek van egy „automajdan” nevű autós egysége is. Ők egy hónapja sikeresen vigyázták a rendet polgárőrségszerűen a tüntetések környékén. A provokátorok, randalírozók közül többeket bevittek és kihallgattak az ellenzék központjául szolgáló szakszervezeti székházba. Ám többségüket a múlt éjszaka őrizetbe vették a rendőrök.

Kárász Magdolna szerint nem volt a városban semmi jele egy esetleges polgárháborúnak, nem volt például pánikszerű bevásárlás. „Mi már annyi mindenen átmentünk, hogy nem ijedünk meg akármitől. Volt már, hogy jó előre bevásároltunk, de aztán a moly megette, és mindent ki kellett dobni.”

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!