szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A rohamrendőrök könnygázt vetettek be köveket hajigáló tüntetők feloszlatására a Bosznia-Hercegovina északi részében fekvő Tuzlában csütörtökön.

A több ezer fős tömeg tagjai a helyi gyárak és üzemek bezárása ellen tiltakoztak. A városvezetés a demonstrálók szerint szemet huny a privatizált állami vállalatok későbbi összeomlása felett. A rendőrök és a tüntetők közötti összecsapásokat követően a mentők tizenhárom embert kórházba szállítottak.

A kedden kezdődött tüntetések időközben átterjedtek az ország többi részére is, egyebek mellett a fővárosban, Szarajevóban is tiltakoznak. "Ez a boszniai tavasz kezdete" - mondta szerdán az egyik tüntető az állami rádiócsatornának adott interjújában, hozzátéve, hogy egyetlen politikai erő sem áll a tiltakozás mögött.

A szóban forgó négy, korábban állami tulajdonban lévő nagyvállalat volt a fő munkaadó az utóbbi években Tuzlában. A privatizációs szerződések arra kötelezték az új tulajdonosokat, hogy befektetésekkel tegyék a vállalatokat nyereségessé, miután azonban az üzemek magánkézbe kerültek, a tulajdonosok eladták a vagyontárgyakat, nem fizettek többet a dolgozóknak és csődeljárást kezdeményeztek maguk ellen.

Bosznia 27,5 százalékos munkanélküliségi rátája a legmagasabb a Balkánon. A történtek rávilágítottak a nehéz gazdasági helyzet következtében kialakult társadalmi feszültségekre, valamint a politika tehetetlenségére Bosznia-Hercegovinában. Az 1992-1995 közötti boszniai háborúban egymással szemben álló felek közötti feszültségek nehezítik az ország gazdasági fejlődését és lassítják az európai integrációt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!