szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Felgyorsult a földmunka Észak-Koreában azon a területen, amelyet föld alatti atomrobbantásokra használ az ázsiai kommunista ország, feltehetően új alagutat ásnak - adta hírül csütörtökön a washingtoni Johns Hopkins Egyetem koreai kutatóintézete.

A terület egy elhagyatott hegyoldalban van, az intézet műholdas felvételek alapján következtet a munkálatokra. Bár annak nincs jele, hogy hamarosan atomrobbantásra készülne Észak-Korea, a felszínre vitt földhalom az év eleje óta a kétszeresére duzzadt. A kutatók úgy vélik, hogy feltehetően újabb alagutat váj ki Észak-Korea a kísérleti telepen, amelyen eddig háromszor hajtott végre nukleáris robbantást, a legutóbbit egy éve. Az alagút hosszát a kitermelt föld mennyisége alapján ezer méterre becsülik. 

Egy héttel ezelőtt ugyanez az amerikai kutatóintézet adta hírül műholdképek alapján, hogy számításai szerint áprilisra befejeződhet Észak-Korea fő rakétaindító-állomásának továbbfejlesztése, és utána akár 50 méter hosszú rakétát is útnak indíthat az ázsiai ország. Phenjannak ugyan - a kutatók szerint egyelőre - nincs ilyen méretű rakétája, 2012 decemberében azonban már kilőtt egy harminc méteres, Unha-3 típusút, az juttatta űrbe az első észak-koreai műholdat. A rakétaindítást a világ számos országa aggasztónak ítélte arra gyanakodván, hogy a műholdfelbocsátási kísérlet valójában hadászati ballisztikus rakéta tesztelését álcázta.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!