szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A krími parlament elvi döntést hozott csütörtökön arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki. Az orosz álláspont szerint államcsíny történt Ukrajnában, és továbbra is Viktor Janukovics az elnök. Oroszország és Ukrajna között a nyugati hatalmak próbálnak közvetíteni, az orosz külügyminiszter nem hajlandó leülni ukrán kollégájával. Az EU csütörtökön befagyasztotta az ukrán elnök számláit, és felfüggesztették az orosz vízumkönnyítési tárgyalásokat is. A Krímben mindeközben fegyveresek tartják blokád alatt az ukrán támaszpontokat. Az ukrán válság percről percre.

Most érkezett

Elszipkázott ukrán katonák

Az ITAR-TASZSZ orosz állami hírügynökség a Krími Autonóm Köztársaság új, oroszbarát kormányára hivatkozva azt jelentette, hogy már több mint háromezer ukrán katona állt át a krími orosz vezetőkhöz ez elmúlt napokban.

Az ukrán Szabadság rádió szerint az orosz erők a krími stratégiai objektumok jelentős részét ellenőrzésük alá vonták. Az elmúlt órákban blokád alá vonták a kercsi parti őrség csapatát is.

Ugyanakkor Feodoszijában az ukrán tengerészgyalogság, Perevalnyében pedig a parti őrség még tartja magát, megakadályozta a helyi egységek területének elfoglalását. Utóbbi településen helyi lakosok és egyházi képviselők segítettek ebben az ukrán katonáknak.

A legfontosabb események eddig:

- Orosz vagy oroszbarát fegyveresek kedd óta több ukrán katonai telephelyet megtámadtak a Krímben, az ukrán erők több alkalommal erővel verték vissza a támadásokat. Bár Putyin szombaton felhatalmazást kért és kapott a parlament felsőházától, hogy katonai erőt alkalmazhasson Ukrajna területén, az orosz kormány szerint "helyi önvédelmi erőkről" van szó és semmi közük a krími fegyveresekhez, de a szevasztopoli orosz támaszpontra újabb katonákat küldtek.

- A krími parlament csütörtökön elvi döntést hozott arról, hogy a félsziget csatlakozzon Oroszországhoz, s az ügyben a népszavazást március 16-ra írta ki.

- A kelet-ukrajnai Donyeckben oroszpárti tüntetők szerdán elfoglaltak egy hivatali épületet. Több ukrán városban is voltak oroszbarát tüntetések.

- Oroszország államcsínynek tekinti a Kijevben történteket, nem akar háborút Ukrajnával, Viktor Janukovicsot tekinti legitim ukrán államfőnek, és az ellenzékkel kötött kijevi megállapodáshoz ragaszkodik, ezért nem is hajlandó leülni az átmeneti ukrán koalíciós kormány képviselőivel.

- Az Európai Bizottság szerdán egy 11 milliárd eurós ukrán csomagot terjesztett elő. Viktor Janukovics és 17 másik ukrán vezető számláit befagyasztotta az EU, a csütörtöki rendkívüli EU-csúcson pedig úgy döntöttek, első lépésként felfüggesztik Oroszországgal a vízumkönnyítési és partnerségi tárgyalásokat. A NATO számos együttműködési programot felfüggeszt Oroszországgal.

- EBESZ-megfigyelők utaznak a Krímbe, köztük két magyar tiszttel. A kontingens vezetője és szóvivője Ács Gábor, a Magyar Honvédség alezredese.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1
31 32 33 34 35
53

Megfigyelőket küldhet az EBESZ Ukrajnába

Az ukrajnai válság megoldását segítő nemzetközi összekötő csoportot igyekszik összehívni az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezetet (EBESZ) – jelentette be a soros elnök Svájc államfője és külügyminisztere. Didier Burkhalter szerint tervezik megfigyelők küldését is Ukrajnába azzal a feladattal, hogy az emberi és kisebbségi jogok betartására ügyeljenek.

Az elnök arra szólította fel a kijevi ideiglenes kormányt, hogy egy megfigyelő misszió küldését kérve maga is folyamodjék hivatalosan az EBESZ-hez tartozó Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatalához.

Megfigyelők küldését kérte vasárnap éjjel a NATO is Ukrajnába, hogy előmozdítsák a válság békés megoldását. Az amerikai EBESZ-nagykövet Bécsben azt mondta, hogy a megfigyelő missziónak haladéktalanul meg kell kezdenie munkáját.

Még lehet uniós csúcs a héten Ukrajna miatt

Uniós diplomáciai források szerint ismét felmerült, hogy az EU-országok állam-, illetve kormányfői rendkívüli tanácskozáson vitassák meg az Ukrajna körül kialakult helyzetet, de egyelőre elvetették az ötletet. Hétfőn viszont egy másik uniós forrás arról számolt be, hogy "valamikor a hét folyamán" mégis elképzelhető a rendkívüli EU-csúcs tető alá hozása.

Vasárnap a NATO legfőbb politikai és döntéshozó szerve, az Észak-atlanti Tanács nagyköveti szinten, Anders Fogh Rasmussen NATO-főtitkár elnökletével tartott megbeszélést Brüsszelben. Hétfőn az EU-országok külügyminiszterei üléseznek ugyanott, Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének az elnökletével. Magyarországot Martonyi János külügyminiszter képviseli.

Álarcos fegyveresek kergették el a krími tényfeltáró újságírókat

A fegyveresek vezetője az akciót azzal indokolta, hogy „az épületből hazug információk érkeznek”, és bejelentette, hogy az irodában mostantól a félszigetet megszálló orosz hadsereg képviselőit fogják elszállásolni.

Németh Zsolt egyértelműen fogalmazott

Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában hangsúlyozta, hogy a magyar kormány egyértelmű, kinyilvánított álláspontja, hogy Oroszország megsértette Ukrajna területi épségét és szuverenitását. A magyar kormány nem ért egyet az orosz diplomácia állításával, amely szerint ők az orosz kisebbség és az állampolgáraik érdekében avatkoznak be. Ami az elmúlt napokban történt, az egyértelműen a nemzetközi jog legsúlyosabb sérelme - mondta.

Putyin két hónapja

Oroszpárti tüntetés kezdődött Donyeckben

Több ezer ember vonult orosz zászlók alatt hétfő reggel Donyeckben a megyei állami közigazgatási hivatal épületéhez – jelentette az Interfax orosz hírügynökség. "Kifelé Tarutával" – skandálták a tüntetők Szerhij Taruta milliárdosra, a Donbass Ipari Szövetség konzorcium igazgatótanácsának volt elnökére utalva, akit az új kijevi hatalom vasárnap nevezett ki megyei kormányzónak.

A Gazprom árat emelne

A Gazprom orosz gázipari óriás ismét figyelmeztette Ukrajnát, hogy az első negyedév végétől drágábban szállíthatja a földgázt. Oroszország azt követően biztosított kedvezményt Ukrajnának, hogy az időközben hivatalából leváltott Viktor Janukovics ukrán elnök november végén váratlanul bejelentette, hogy Kijev nem írja alá az Európai Unióval évek óta tárgyalt társulási egyezményt. A gáz ára ezer köbméterenként 268,50 dollárra csökkent a Kijevnek 2009 óta érvényben lévő mintegy 400 dollárról. Andrej Kruglov, a Gazprom pénzügyi vezetője egy befektetőkkel tartott londoni találkozón hétfőn azt mondta, hogy felülvizsgálhatják a gázármegállapodást Ukrajnával.

1
31 32 33 34 35
53
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!