szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Szerdán délben mutatta be az új, 27 tagú Európai Bizottságot Jean-Claude Juncker, az EB luxemburgi elnöke. Magyarország Navracsics Tibort küldte az EB-be, aki végül az ifjúsági, oktatási, kulturális biztosi posztot kapta. A régió többi országának küldöttei ennél sokkal fajsúlyosabb feladatokat láthatnak el, de Juncker sokakat meglepett.

Most érkezett

Juncker továbbra is sajnálja, hogy kevés a nő

Mint mondta, sajnálja, hogy kevés a nő a bizottságban és hogy kevés volt a női biztosjelölt is, de hárman magas rangot kaptak az új bizottságban: a bolgár Kristalina Georgieva a költségvetésért, a szlovén Alenka Bratusek az energetikai unióért, az olasz Federica Mogherini pedig a külügyekért lesz felelős.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4

Nehéz munka a bizottság összeállítása

Nehéz dolog összeállítani egy bizottságot, mert mindenkivel egyeztetni kell, és sok mindent figyelembe kell venni – mondta Juncker, aki hozzátette, életében korábban több kormányt is összeállított, de egy ilyen nehéz geopolitikai helyzetben ez még nehezebb.

Azt mondta, a múlt héten minden biztosjelölttel személyesen találkozott. Mint mondta, minden kormányfőt és elnököt arra kért, hogy magasrangú politikusokat delegáljanak a bizottságba. Juncker hozzátette, kifejezetten politikusokat akart, akiknek politikai tervei vannak. Ennek megfelelően volt miniszterelnök, miniszterelnök-helyettesek és miniszterek kerültek az EB-be, sokaknak ráadásul kiterjedt külpolitikai tapasztalatai vannak.

Juncker elvárja a programja követését

Juncker azt mondta, komoyl programmal kampányolt, eszerint választották meg, ezt még a nyáron bemutatták az Európai Parlamentnek és az Európai Tanácsnak is. Hozzátette, ezt a politikai programot minden biztosának követnie kell.

Juncker először megköszönte Barrosónak

Jean-Claude Juncker, az EB új elnöke sajtótájékoztatóján először megköszönte elődjének, José Manuel Barrosónak a munkáját, aki, mint mondta, egy komoly válság idején vezette az EU-t sikeresen.

Oktatásügy, kultúra és ifjúságpolitika lesz Navracsicsé

Az Európai Bizottság oldalára feltett táblázat szerint Navracsics Tibor az ifjúságpolitikáért, kultúráért, oktatásügyért és uniós állampolgárságért felelős biztos lesz.

Biztosi teambuilding jön csütörtökön, pénteken?

A European Voice élő streamjének egyik bejegyzése szerint Juncker csütörtökre, vagy péntekre már egy informális találkozót is összehívott a biztosoknak. Egy kis teambuilding?

Navracsicsot már az első kanyarban megizzaszthatják

Még mielőtt hivatalosan is bejelentették volna, hogyan is fog kinézni az Európai Bizottság (EB) új összetétele, a nemzetközi sajtóban már kiemelték, hogy az új magyar biztost, Navracsics Tibort komolyan kikérdezhetik európai parlamenti meghallgatásán a képviselők, mivel Brüsszelben aggodalmakat kelt a civilek elleni magyar kormányzati akció, illetve a sajtószabadságra gyakorolt kormányzati nyomás. Ezt a hírt erősítheti meg az is, hogy a hvg.hu nemrég arról írt, hogy Norvégia kedden uniós diplomatáknak tartott tájékoztatót a magyar kormány magatartásáról, az új magyar biztosra pedig a civilek kormányzati vegzálása miatt izzasztó meghallgatás várhat.

Ismerős nevek és volt miniszterelnökök a listán

A 27 tagú Európai Bizottság delegált tagjai között vannak korábbi EU-biztosok és egykori miniszterelnökök is: az osztrák Johannes Hahn regionális politikáért, a bolgár Kristalina Georgieva nemzetközi együttműködésért és humanitárius segítségnyújtásért, a horvát Neven Mimica fogyasztópolitikáért, a német Günther Oettinger energetikáért, a szlovák Maros Sefcovic intézményközi kapcsolatokért, a svéd Cecilia Malmström pedig az uniós belügyekért felelős biztos volt.

Az új bizottság tagja lesz ezen kívül a volt észt miniszterelnök Andrus Ansip, a volt finn miniszterelnök (és Olli Rehn utódjaként volt gazdasági biztos) Jyrki Katainen, a volt lett miniszterelnök Valdis Dombrovskis, és a volt szlovén miniszterelnök Alenka Bartusek is.

Kovács és Andor után Navracsics

Az Európai Bizottságba minden uniós tagország küld egy-egy politikust. A delegáltak különböző tárcákért lesznek felelősek, a kérdés mindig az, hogy melyik országnak melyik területet sikerül megkaparintania.

Magyar részről 2004 és 2009 között Kovács László volt szocialista külügyminiszter az adóügyi biztosi posztot töltötte be, bár az energetikait szánták neki, 2010 és 2014 között pedig Andor László a szociális ügyekért felelős biztosként szolgált.

A magyar kormány mostani jelöltje Navracsics Tibor külügyminiszter. Az ő nevével kapcsolatban felmerült a bővítési, a kereskedelmi és az adóügyi biztosi poszt is, ez utóbbi tűnhet a legvalószínűbbnek.

Ma véget ér a Barroso-éra

A portugál politikus, José Manuel Barroso 2004 óta volt az Európai Bizottság elnöke, az elmúlt 10 évben két bizottságot is irányított: először 2004 és 2009 között, majd 2010 és 2014 között. Ma véget ér a Barroso-éra és a volt luxemburgi miniszterelnök, az Eurócsoport volt vezetője, Jean-Calude Juncker alakít új bizottságot a tagállamok delegáltjaiból.

José Manuel Barroso

1 2 3 4
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!