szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Emomalii Rahmon tádzsik elnök aggodalmát fejezte ki szombaton amiatt, hogy fiatalok százai utaznak a közép-ázsiai országból a Közel-Keletre, hogy csatlakozzanak az általa a "21. század pestisének" nevezett, Iszlám Állam (IÁ) nevű terrorszervezethez.

"Az Iszlám Állam a 21. század pestise, amely fenyegetést jelent a nemzetközi biztonságra" - közölte Emomalii Rahmon tádzsik elnök a kormányzó Tádzsik Népi Demokratikus Párt kongresszusán.

"Világszerte szemtanúi lehetünk a szélsőséges mozgalmak tevékenységének. Az Iszlám Állam, amelyhez 80 országból csatlakoztak fiatalok, egyike ezeknek a veszélyes szervezeteknek" - folytatta Rahmon. Hozzátette: "hazatérésüket követően ezek a fiatalok destabilizálják a társadalmat. Veszélyt jelentenek Tádzsikisztánra, mert szíriai és iraki szélsőséges csoportok számára toboroznak".

Két héttel ezelőtt a tádzsik belügyminisztérium arról számolt be, hogy őrizetbe vették az országban 2012 óta betiltott Dzsamaát Anszarullah szervezet tizenkét tagját, mert harcosokat toboroztak a több mint három éve dúló szíriai polgárháborúban való részvételre. December elején a szíriai háborúban való részvételre toborzott mintegy félszáz fiatalt tartóztattak le a tádzsik hatóságok. 

A belügyi tárca becslései szerint jelenleg több mint háromszáz, többnyire munkanélküli, radikalizálódott tádzsik vesz részt a szíriai összecsapásokban, és további ötvenen vesztették már életüket a közel-keleti országban dúló harcokban.

Az Afganisztánnal határos, korábbi szovjet tagköztársaság a Szovjetunió felbomlása után súlyos polgárháborúba süllyedt. Habár az iszlamisták és a kormányerők 1997-ben békét kötöttek, az elszegényedett Tádzsikisztánban évek óta heves küzdelem folyik a biztonsági erők és a dzsihadisták között az ország keleti részében fekvő Rast völgyben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!