szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A német szövetségi kormány szerdán döntést hozott arról, hogy mintegy 100 katonát küld Észak-Irakba az Iszlám Állam (IÁ) ellen harcoló kurd pesmerga harcosok kiképzésére.

Az IÁ nemzetközi riadalmat okozott azzal, hogy Irakban és Szíriában nagy területeket foglalt el, amelyeken iszlám "kalifátust" kiáltott ki. A nyugati hatalmak a kurdokban létfontosságú védőbástyát látnak az Iszlám Állam további előnyomulásával szemben.

Az elmúlt néhány hónapban Franciaország, Nagy-Britannia, Németország és mások megkezdték a kurdok felfegyverzését, akiknek a szovjet korszakból származó fegyverei hatástalannak bizonyultak az iszlamista gőzhengerrel szemben. Az IÁ az iraki hadseregtől zsákmányolt nehézfegyverekkel van felszerelve.

A német katonák bevetéséhez még szükség van a parlament hozzájárulására. A Bundestag előreláthatólag januárban tárgyal először a mandátumról. Az Iszlám Állam elleni laza koalícióhoz mintegy 60 állam csatlakozott. Németország már 70 millió euró értékben szállított fegyvereket az észak-iraki kurdoknak. Az IÁ ellen légi hadjáratban azonban a Bundeswehr nem vesz részt.

A német katonák Irakba vezénylése az ellenzék bírálatával találkozik. Gregor Gysi, a Baloldal frakcióvezetője szerint a Bundeswehr tervezett kiképzési akciója alkotmányellenes, mert nincs mögötte sem ENSZ-, sem NATO-határozat. A párt valószínűleg alkotmánybírósághoz fordul az ügyben.

Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szerdán hangsúlyozta, hogy a német katonák semmiképpen sem fognak részt venni harci cselekményekben, és a kiküldésről szóló döntés bármikor visszavonható, ha a biztonsági helyzet megváltozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!