szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Ha másként nem megy, jogi úton kell tisztázni az Európai Unióban a menekültválságból fakadó terhek tagállamok közötti elosztásának ügyét - mondta Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter egy szombati német lapinterjúban.

Frank-Walter Steinmeier a Der Spiegel című hírmagazinban megjelent interjúban felidézte, hogy több uniós tagország amellett érvelt, hogy a menekültválságban elsőként az EU külső határának jobb védelméről kell gondoskodni. Az Európai Bizottság a héten "jó és ambiciózus" javaslatokat terjesztett elő erről, így "most valamennyi partnerünknek, köztük a tehermegosztás kérdéséhez tartózkodóan viszonyuló" partnereknek is az a felelősségük, hogy gyorsan és következetesen végrehajtsák a menekültválsággal összefüggő közös döntéseket - mondta a német külügyminiszter.

Arra a kérdésre, hogy mi a teendő, ha valamely tagállam kormánya nem tartja magát ezekhez a döntésekhez, azt mondta, hogy az EU "jogközösséget" alkot, amelyben "az adott szó számít valamit", és ha másként nem megy, az ilyen esetekre előírt jogi úton kell "tisztázni a dolgokat". Ez "nem szép", de ha nincs más megoldás, így kell lennie, és "Szlovákia így is akarja" - tette hozzá Frank-Walter Steinmeier.

Viszont "mindazoknak, akik vonakodnak, tudniuk kell, hogy mi forog kockán: a nyitott határok Európában" - mondta a német diplomácia vezetője, megjegyezve, hogy "a szolidaritás nem egyirányú utca".

A német szociáldemokrata párt (SPD) politikusa a több témára kiterjedő interjúban a menekültválsággal kapcsolatban hangsúlyozta, hogy az EU területére érkező menekülthullám "történelmi" nagyságú, így nem lehetett számítani arra, hogy "semmi perc alatt, mágikus kézrátétellel" kezelhetővé válik a helyzet. Nem segít semmi más, csak egy közös, európai uniós megoldás, amelyben mind a 28 tagország részt vesz - mondta.

Vannak azonban, akik "Németországra mutogatnak és a szemünkre vetik, hogy csakis a +befogadás német kultúrája+ (deutsche Willkommenskultur) miatt áramlik Európába másfél millió menekült Szíriából és Irakból", holott a legtöbben nem önszántukból hagyták el hazájukat és családjukat, hanem az "erőszak és barbárság", a "háború és halál" elől menekülve - mondta a német külügyminiszter, hozzátéve, hogy "erkölcsi kötelességünk és európai felelősségünk menedéket nyújtani" a rászorulóknak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!