szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

A belügyminiszter nyilvánosan ellentmondott bevándorlásügyi államtitkárának.

Egyre követhetetlenebb módon alakul a Brexit utáni európai munkaerő-beáramlás kérdése, illetve a már ott élő, dolgozó uniós állampolgárok jövője. A brit belügyminisztérium bevándorlásügyi államtitkára most kijelentette: a brit EU-tagság 2019 tavaszára várható megszűnésével véget ér a munkavállalók szabad beáramlása is az Európai Unió tagállamaiból.

Brandon Lewis a BBC 4-es csatornáján elhangzott interjúban kijelentette: 2019 márciusában, a brit EU-tagság megszűnésének valószínű időpontjában már hatályban lesz az új brit bevándorlási szabályozás. Az államtitkár ennek részleteiről nem szólt, csak annyit mondott, hogy a konzervatív párti brit kormány még az idén közzétesz egy "fehér könyvet" az új szabályrendszer főbb pontjairól, és a bevándorlási törvénytervezet 2018-ban kerül a parlament elé.

Lewis közvetlen főnöke, Amber Rudd belügyminiszter ugyanakkor a Financial Times csütörtöki számában megjelent írásában arról biztosította a brit üzleti szektort és a külföldi EU-állampolgárokat, hogy a brit EU-tagság megszűnése után sem zárulnak be hirtelen az ajtók, Nagy-Britannia továbbra is várja a "legtehetségesebb" munkavállalókat.

Ahogy arról beszámoltunk, júniusban Theresa May még egy olyan tervet ismertetett, amely szerint a törvényesen az Egyesült Királyságban tartózkodó uniós állampolgárok két évig maradhatnak a szigetországban a britek EU-ból való kilépése után. Ha legalább öt éve élnek az országban, letelepedési engedélyt kaphatnak. Azt nem tudni, meddig kell teljesíteni ezt az öt évet – vagyis mikor lesz a határnap. Az eddig kiadott tartózkodási engedélyek nem lesznek érvényesek, hallhattuk májusban, azoknak is engedélyért kell folyamodniuk, akik ezt korábban megkapták. A kormány azt ígérte, hogy az ő kérelmüket gyorsabban bírálják el.

Ugyanakkor szinte teljesen leállt a kivándorlás Nagy-Britanniába: a brit statisztikai hivatal (ONS) szerint a megfigyelt országokból egyre kevesebben érkeznek Nagy-Britanniába, sőt mostanra gyakorlatilag majdnem ugyanannyian hagyják el Nagy-Britanniát, mint amennyien oda érkeznek Közép- és Kelet-Európából. Az ONS szerint egyébként alig százezer magyar él Nagy-Britanniában. Mindeközben a brit cégek 52 százaléka mondta azt, hogy az elmúlt hat hónapban nehézségei voltak a munkaerő felvételével, januárban ez az arány még csak 31 százalék volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!