szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eközben a rasszizmus elleni tüntetők nyomására az amerikai hadsereg támaszpontjai lassan megválnak a XIX. századi rabszolgatartók neveitől.

George Floyd halála
Rég nem látott tiltakozási hullámot okozott egy rasszista rendőri túlkapás az USA-ban. A rendőri intézkedés közben meghalt afroamerikai George Floyd haláltusájáról készült videó futótűzként terjedt a neten, zavargásokat váltva ki Minneapolisban és több más városban. Floyd szimbólumává vált a Black Lives Matter jogvédő mozgalomnak, újra napirendre emelve az intézményes rasszizmus problémáját.
Friss cikkek a témában

Az amerikai hadsereg katonai támaszpontok átnevezésére készül – erősítette meg a sajtóértesüléseket Sunset Belinsky, a hadsereg szóvivője kedden. George Floyd rendőri erőszak miatti halála óta az Egyesült Államokban ismét felülvizsgálják a polgárháború (1861-1865) déli államainak, az úgynevezett konföderációnak alakjairól elnevezett intézmények nevét, az utcatáblákat, a szobrokat.

Ennek keretében a Pentagon (védelmi minisztérium) is késznek mondta magát arra, hogy a rabszolgatartó múlthoz kötődő elnevezéseket felülvizsgálja. A haditengerészetnél eközben a konföderációs zászló felhúzását tiltották meg.

Az Egyesült Államok déli tagállamaiban mintegy tíz olyan katonai támaszpont van, amely a polgárháború déli, a rabszolgatartás mellett hadba vonuló katonai vezetőinek nevét viseli. A virginiai főváros, Richmond közelében fekszik a Lee támaszpont, amely Robert Lee tábornokról, a konföderációs seregek főparancsnokáról kapta a nevét. Lee richmondi lovas szobrának eltávolítását Ralph Northam, az állam demokrata párti kormányzója a napokban el is rendelte, de egy hétfői bírósági döntés megakadályozta ennek végrehajtását.

A déli Alabamában több településen is letakarták a konföderációs időszakot idéző szobrokat és emlékműveket. Ezek közül néhányat az elmúlt napokban megrongáltak. Birminghamben az egyik konföderációs emlékművet le is bontották a múlt heti tüntetések során. Kedden a floridai Jacksonville-ben is elmozdítottak egy konföderációs katona emlékének szentelt szobrot.

George Floydot kedden búcsúztatták és temették el a texasi Houstonban. A búcsúztatást több hírcsatorna élőben közvetítette. Floyd megölése miatt több mint két hete tartó tüntetéshullám robbant ki a rasszizmus ellen az Egyesült Államokban. Floydot május 25-én igazoltatták a rendőrök Minneapolisban, az úttestre szorították, megbilincselték, majd pedig az egyik rendőr 8 perc 46 másodpercen át térdelt a levegőért könyörgő férfi nyakán.

Terjed a koronavírus a Nemzeti Gárdában

A Nemzeti Gárda tartalékosai megfertőződtek Washingtonban a rendőri erőszak elleni tüntetéseken – jelentette be közleményében Brooke Davis ezredes, a Nemzeti Gárda fővárosi irodájának szóvivője kedden este. Mindazonáltal "műveleti biztonságra" hivatkozva nem részletezte, hogy a gárda hány tagjánál diagnosztizálták a koronavírus-fertőzést. A közlemény csak ennyit mond:

Megerősítjük, hogy a washingtoni Nemzeti Gárda tagjai között pozitív vírusteszteket azonosítottunk.

A szövetségi fővárosban a múlt héten erőszakba torkolló tüntetéseken a Nemzeti Gárda mintegy 1700 tartalékosát mozgósították. A kivezényelt gárdisták viseltek arcmaszkot. A Nemzeti Gárdát ugyanakkor korábban a koronavírus elleni küzdelem első vonalában is bevetették.

Korábban Deborah Birx, a Fehér Ház járványügyi munkacsoportjának egyik vezetője is arra figyelmeztetett korábban, hogy a tömeges tüntetéseken megugorhat a koronavírus-fertőzöttek száma. Ezt megelőzően viszont Donald Trump támogatói tartottak elnöki támogatással sokezres demonstrációkat a járványügyi védekezések eltörléséért.

Múlt héten Andrew Cuomo, New York állam kormányzója jelentette ki, hogy  George Floyd halála miatt tüntetők tízezreinek állampolgári kötelessége a koronavírus-teszt elvégeztetése.

A baltimore-i Johns Hopkins egyetem és kórház kedd esti adatai szerint 24 óra alatt – hétfő estétől kedd estig – az Egyesült Államokban 800 beteg halt meg a koronavírus-fertőzés okozta Covid-19 nevű betegségben, vagy a fertőzés egyéb szövődményeiben. Ezzel a járvány amerikai halálos áldozatainak száma 111 ezer 750-re emelkedett. A diagnosztizált vírusfertőzöttek száma csaknem kétmillió. Ugyanakkor 518 ezer fertőzöttet nyilvánítottak teljesen gyógyultnak.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!