Több külföldi újságíró akkreditációját visszavonták a fehérorosz hatóságok

Többek között a BBC, a Reuters és az AFP működési engedélyét is visszavonták.

  • MTI MTI
Több külföldi újságíró akkreditációját visszavonták a fehérorosz hatóságok

Forrongó Belarusz

Százezrek követelik Európa utolsó diktátorának távozását és új elnökválasztások kiírását azt követően, hogy Aljakszandr Lukasenka a gyanú szerint elcsalt választáson győzött. A belarusz ellenzék a rendszerváltáskor sem tapasztalt tömegeket vitt az utcára. A békés demonstrációkat rendre karhatalmi erővel verték szét, a rohamrendőrök több ezer aktivistát letartóztattak. Kövesse velünk a legújabb fejleményeket!

A szélsőségesség- és terrorizmusellenes tárcaközi bizottság ajánlására visszavonták több külföldi médium újságíróinak akkreditációját a fehérorosz hatóságok szombaton, egy nappal az augusztus 9-i elnökválasztás eredménye ellen szervezett újabb tiltakozó megmozdulás előtt, jelentette be a minszki külügyminisztérium szóvivője.

Anatol Glaz azt nem közölte, pontosan hány újságíró érintett, de több külföldi médium, így a BBC brit műsorszolgáltató, az AFP francia, a Reuters, az AP amerikai hírügynökség, az ARD német televízió és a Deutsche Welle német rádió, valamint az amerikai székhelyű Szabadság Rádió több újságírójától is visszavonták a fehéroroszországi működési engedélyt.

Tacjana Melnicsuk az AFP-nek elmondta, hogy bekérették a külügyminisztériumba, ahol közölték vele, hogy visszavonták a BBC tudósítói engedélyét, ugyanígy egy másik kolléganőjének is. Azt követelték tőle, hogy adja vissza az akkreditációs kártyáját.

A hatodik mandátumát a vitatott tisztaságú választásokon a szavazatok több mint 80 százalékával elnyert Aljakszandr Lukasenka példa nélküli tiltakozással néz szembe. Az ellenzék, amelynek a vezetője, Szvjatlana Cihanouszkaja Litvániába menekült, két tömegtüntetést szervezett augusztus 16-án és 23-án, és vasárnap újabb nagyszabású megmozdulásra készül.

Hétfőn az ország védelmi minisztériuma közölte, hogy a legmagasabb harckészültségbe helyezték a fehérorosz hadsereg egyes egységeit. A NATO előző napon cáfolta, hogy növelné katonai erejét a régióban. Lukasenka nem sokkal azután kezdett a hadsereggel foglalkozni, hogy az ellenzék szerint elcsalt, és még Magyarország szerint is megismétlendő elnökválasztás után tüntetéshullám indult ellene.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?