szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Az új főügyész bemutatásán beszélt a fehérorosz elnök arról, hogy eszében sincs engedni a tüntetőknek.

Forrongó Belarusz
Százezrek követelik Európa utolsó diktátorának távozását és új elnökválasztások kiírását azt követően, hogy Aljakszandr Lukasenka a gyanú szerint elcsalt választáson győzött. A belarusz ellenzék a rendszerváltáskor sem tapasztalt tömegeket vitt az utcára. A békés demonstrációkat rendre karhatalmi erővel verték szét, a rohamrendőrök több ezer aktivistát letartóztattak. Kövesse velünk a legújabb fejleményeket!
Friss cikkek a témában

Nem adja át a hatalmat, és azt sem nem engedi, hogy az ismét „sárban tapodjon” – jelentette ki Aljakszandr Lukasenka belarusz elnök csütörtökön.

Ne legyenek ki nem mondott dolgok. Gyakran a szememre vetik, hogy >>nem adja át a hatalmat<<. Helyesen vetik ezt a szememre. Engem nem ezért választott meg a nép”

– mondta az elnök, amikor bemutatta az új főügyészt, Andrej Svedát. Szavait a BelTA hírügynökség idézte.

Lukasenka: A tiltakozások hiányosságokat tártak fel a hatalmi szervekben

Szeptember közepéig lépnének életbe az uniós szankciók a fehérorosz tisztviselőkkel szemben, amelyek az ország belügyminiszterét is érintenék. Moszkva eközben azt jelentette be, hogy Aljakszandr Lukasenka elnököt az orosz fővárosba várják a napokban.

A probléma természetesen pont az, hogy valószínűleg idén már nem őt választotta meg a nép, hanem választási csalással hozták ki az ő győzelmét – és persze az, hogy sorra tűnnek el az ellenzék vezetői. Lukasenka azzal folytatta, nem azért ruháznak fel valakit hatalommal, hogy „a kezébe vegye, eldobja és továbbadja”. A 90-es évek közepén szerinte a hatalom „sárban tapodott, beletörölték a lábukat”, és ő nem engedi meg, hogy Fehéroroszország visszatérjen azokba az időkbe.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Sztojcsev Iván Gazdaság

Hol rontotta el Lukasenka, hogy nem ő maradt a fehérorosz Kádár János?

Addig lehet nagy elégedetlenség nélkül fenntartani egy diktatúrát, amíg működik a gazdaság - ez az egyik fő tanulsága a fehérorosz eseményeknek. Több évtized munkájával épült fel egy olyan rendszer, amelyet csak egyre komolyabb elnyomással lehet működtetni, de sok tényező összejátszása kellett ahhoz, hogy meginogjon.