Tetszett a cikk?

Megszűnt a lengyel kormány parlamenti többsége, miután a miniszterelnök menesztette helyettesét. A leváltott Jaroslaw Gowin mérsékeltebb Megegyezés nevű pártja besokallt a kormány ellenzéki önkormányzatokat és a sajtót szorongató ötleteitől, és kilépett a koalícióból.

Mateusz Morawiecki miniszterelnök leváltotta helyettesét, akinek pártja szombaton ultimátumot adott neki. Ezzel megszűnt a kormány parlamenti többsége, de könnyen lehet, hogy mégis folytatja a kormányzást.

Jaroslaw Gowin miniszterelnök-helyettes, fejlesztési miniszter és Megegyezés nevű pártja a gazdasági program bírálatával rombolta a kormány iránti bizalmat, ezért fel kell menteni tisztségéből – jelentette be kedd este Piotr Müller kormányszóvivő.

Emelt fővel távozunk, mert mi voltunk hűek az Egyesült Jobboldal mint koalíció szelleméhez – válaszolta Gowin, aki állítása szerint a médiából tudta meg, hogy kirúgták.

A Jog és Igazságosság (PiS) által vezetett kormány két kisebb pártja közül a mérsékeltebb Megegyezés szerint a javasolt gazdasági program adóemelést jelent a vállalkozók számára, rontja a nyugdíjasok helyzetét és tönkreteszi a – jelentős részben ellenzékiek által irányított – önkormányzatokat. Ez számukra elfogadhatatlan. Emellett elutasítják az amerikai tulajdonú, független és kritikus TVN televízió megszüntetésére irányuló tervet, amelyet Jaroslaw Kaczynski, a PiS elnöke napokon belül, minden áron át akar erőltetni a parlamenten az éles amerikai tiltakozások ellenére.

Amerikai televíziót akar megszüntetni a lengyel kormány

A független hírszolgáltatás elhallgattatása olyan fontos, hogy még a szövetséges Egyesült Államokkal is vállalják a konfliktust.

Gowin pártjának elvben 11 képviselője van, nélkülük a most 232 képviselőből csak 221 marad a 460 fős szejmben. Ám a PiS napok óta egyenként dolgozza meg mindegyiküket. Van, akinek előnyöket ajánl, van, akire nyomást gyakorol, és abban bízik, hogy nem mindenki lesz hű Gowin pártelnökhöz. Emellett különböző kis ellenzéki csoportokkal és független képviselőkkel is tárgyalnak – szélsőjobbtól a szélsőbalig –, és úgy látják, hogy a számukra legfontosabb tövényekhez, köztük a TVN ellenihez össze tudják szedni a minimális többséget. 2005-2006-ban már kormányoztak kisebbségben.

Gowin számára az a fő kockázat, hogy mivel pártja a 2019-es választásokon nem indult önállóan, még közös lista sem volt – őt magát is a PiS jelöltjeként választották meg –, nincs igazi választói bázisa. Ha Kaczynski a közvéleménykutatási eredményekben bízva előrehozza a 2023-as választást, Gowinék valószínűleg kibuknak a parlamentből és ezzel általában is a politikai életből. Most, miután tudta nélkül leváltották, nyilván kénytelen ellenzékbe vonulni, ám az „igazi” ellenzék aligha hajlandó vele összefogni. Eseménydús napok következnek a lengyel politikában, és nem lehet megjósolni, mi lesz a végkifejlet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Dezső András Itthon

Kémgyanús lengyel politikushoz vezetnek a jobbikosokat Afrikába utaztató német szervezet szálai

Egy hvg360-on idén januárban megjelent cikk alapján járt utána a Vsquare oknyomozó portál annak, hogy milyen kötődése van a Kremlhez annak a német bázisú szervezetnek, amely mások mellett jobbikos politikusokat utaztatott tavaly karácsonykor Afrikába választási megfigyelőnek. A portál szerint az ügy bizonyítja: a Kreml továbbra is aktívan közreműködik külföldi országok választásainak befolyásolásában, ehhez pedig politikusok és álcivil szervezetek széles körét használja a már jól ismert dezinformációs gépezetén túl.