szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az utolsó amerikai katonai repülőgépek is elhagyták Afganisztán területét, az Egyesült Államok azonban továbbra is segít kijutni azoknak az amerikai állampolgároknak, illetve afgánoknak, akik távozni akarnak. Körülbelül 100-200 amerikai az országban maradt.

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban
Káoszt okozott Afganisztánban az amerikai csapatok kivonulása, tálib szélsőségeseknek alig néhány nap alatt sikerült átvenniük a hatalmat az országban. Mi lesz ebből: polgárháború? Afgán emirátus? Kövesse a legfrissebb fejleményeket cikksorozatunkban!
Friss cikkek a témában

Most érkezett

Kelet-Európában is szolgált: ezt lehet tudni az utolsó amerikai katonáról

Az egész világot bejárta a fotó, melyen Chris Donahue dandártábornok, az amerikai hadsereg 82. légideszant hadosztályának parancsnoka hétfő este felszáll egy C-17-es katonai szállító repülőgépre a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtéren. Ő volt az utolsó amerikai katona, aki elhagyta Afganisztánt. (Néhány másodperccel korábban lépett fel egyébként a gép fedélzetére Ross Wilson, a kabuli amerikai nagykövetség ügyvivője.)

A dandártábornokról azóta kiderült, hogy korábban az Amerikai Egyesített Vezérkar (Joint Chiefs of Staff) különleges tanácsadójaként is dolgozott, hosszú katonai karrierje alatt pedig 17 alkalommal volt külföldi bevetésen nemcsak Afganisztánban, hanem Irakban, Szíriában, Észak-Afrikában és Kelet-Európában is.

  • Felszállt az utolsó amerikai katonai repülőgép is Kabulból, ezzel véget ért az Egyesült Államok húszéves afganisztáni jelenléte. Az országot már a tálibok irányítják.
  • Az amerikaiak és szövetségeseik az augusztus 14-én indult evakuálási akció során körülbelül 123 ezer civilt menekítettek ki az országból, köztük 6 ezer amerikai állampolgárt, de 100-200 amerikai nem hagyta el az országot.
  • Sok, korábban a nyugatiaknak dolgozó afgán az országban ragadt.
  • Helyszíni felvételek tanúsága szerint az utolsó amerikai gép felszállását azzal ünnepelték a tálibok, hogy a levegőbe lövöldöztek, majd átvették az ellenőrzést a kabuli repülőtér felett.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3

Biden hamarosan beszédet mond

Az amerikai elnök helyi idő szerint kedd délután beszédet mond az afganisztáni kivonulás alkalmából – jelentette be a Fehér Ház. Joe Biden hétfőn egy közleményt adott ki, melyben megköszönte az amerikai katonáknak, hogy határidőre véghez vitték a veszélyes műveletet, amivel befejeződött az Egyesült Államok leghosszabb háborúja.

Arról, hogy milyen következményei lehetnek Biden számára az afganisztáni kivonulásnak, ebben a cikkünkben írtunk részletesebben.

Joe Biden hetek alatt a demokraták legsúlyosabb problémája lett

Nem kell nagy jóstehetség ahhoz, hogy kimondjuk: politikai ellenfelei az afganisztáni kudarccal hosszú időn át támadni fogják majd Joe Bident. Az amerikai elnök népszerűsége már most csökkenőben, főleg a bizonytalan szavazók körében, akiknek a demokraták a győzelmüket köszönhetik. Mindeközben a gazdaságban is olyan kihívásokkal néz szembe, amelyeket békeidőben sem könnyű kezelni, nemhogy a koronavírus-járvány alatt.

Elmondta követeléseit a pandzsíri ellenállók vezetője

A pandzsíri ellenállók vezetője azt követeli az Afganisztánt uraló táliboktól, hogy decentralizálják a hatalmat, és biztosítsanak egyenlő jogokat és szabadságjogokat minden afgánnak. Ahmad Maszúd a Nemzeti Ellenállási Front (NEF) vezetője a Foreign Policy című amerikai folyóiratban hétfőn megjelent interjúban beszélt erről.

„Ha a tálibok készek olyan megállapodást kötni a hatalom megosztásáról, amelyben a hatalmat egyenlően osztják el és decentralizálják, akkor mindenki számára elfogadható megállapodásra juthatunk. Minden, ami ettől kevesebb, elfogadhatatlan számunkra, és addig folytatjuk ellenállásunkat, amíg nem sikerül igazságot, egyenlőséget és szabadságot kivívni” – jelentette ki Maszúd.

A pandzsíri ellenállók vezetője nem zárta ki, hogy távozik a politikából, ha neki és támogatóinak sikerül megállapodniuk a tálibokkal az általa szabott feltételekről. Hangsúlyozta, hogy nem fél a konfrontációtól. Az újjáéledő konfliktust nem lehet polgárháborúnak nevezni, mert a tálibokat számos külső erő támogatja, amelyek beavatkoznak Afganisztán belügyeibe, a pandzsíriak viszont nem kapnak semmilyen támogatást külső erőktől vagy más országoktól – mondta Maszúd.

A Foreign Policy jelezte, hogy e-mailben kapott válaszokat Maszúdtól, de nem részletezte, hogy ez pontosan mikor történt. A média korábban már beszámolt a tálibok és az ellenállók Pandzsírban folytatott megbeszéléseiről, amelyek nem zárultak eredménnyel. A tálibok Maszúdot okolták kudarcukért. Helyszíni jelentése szerint hétfőn Pandzsír külterületén harcok folytak, egyik fél részéről sem volt jelentős siker.

Az Afganisztánban múlt vasárnap ismét hatalomra került tálibok 1996-tól 2001-ig tartó uralmuk alatt sem tudták kiterjeszteni ellenőrzésüket Pandzsírra. Ez főleg annak tudható be, hogy a tartomány egy nehezen megközelíthető hegyvidéki völgyben terül el, amelynek szűk bejárata könnyen védhető.

Élő közvetítés a kabuli reptérről

A Reuters hírügynökség élőben mutatja a kabuli repülőteret, amelyet néhány órával ezelőtt, húsz év után, az utolsó amerikai katona is elhagyott.

A reptér már a tálibok kezén van, ahogyan Afganisztán szinte egésze is.

Tálib harcosoknak mondott köszönetet a vezetés

Köszönetet mondott az erőfeszítéseikért és az ország felszabadításáért egy tálib harcoscsapat tagjainak Zabihullah Mudzsahid, a tálib mozgalom szóvivője a kabuli repülőtéren.

„Büszkék vagyunk az áldozatokra, amelyeket hoztatok” – mondta, hozzátéve, hogy a harcosok és vezetőik is nehézségeket szenvedtek el, ám őszinteségük és türelmük oda vezetett, hogy Afganisztán ma újra független ország.

Gratulált Mudzsahid az afgán nemzetnek is, majd azzal folytatta: az a vágyuk, hogy az országot soha többé ne szállja meg senki. „Békét akarunk, jólétet és igaz iszlám rendszert.”

Egyben arra szólította fel a tálib harcosokat, hogy bánjanak gyengéden az afgánokkal. „Arra kérlek titeket, bánjatok gondosan az embereitekkel. Ez a nemzet sokat szenvedett. Az afgán nép megérdemli, hogy szeretettel és együttérzéssel legyenek felé. Legyetek velük gyengédek. Mi vagyunk az ő szolgáik.”

123 ezer ember hagyta el repülőkön Afganisztánt

Az afganisztáni evakuálási hadművelet lezárulta után Antony Blinken belügyminiszter arról tájékoztatott, hogy

augusztus 14-e, a misszió kezdete óta 123 ezer embert szállítottak el légi úton Kabulból.

Közülük 6 ezer volt amerikai állampolgár. Azt nem tudni, hányan afgán állampolgárok.

Blinken elmondása szerint 100-200 amerikai az országban akart maradni. A hatalmat gyakorló tálibok ígéretet tettek arra, hogy ezek az emberek szabadon távozhatnak majd Afganisztánból.

Az Egyesült Királyságba 15 ezer ember érkezett Kabulból. Kanada 3700 kanadai és afgán állampolgárt vitt ki az országból. Németország 5300-at, akik közül több mint 4 ezer afgán. Olaszország 5 ezer embert evakuált, 4890-en afgán állampolgárok. Franciaország 3 ezer embert menekített ki, köztük 2600 afgánt. Ausztráliába 4100-an repültek, 3200-an afgánok.

Hollandia, Belgium, Dánia, Ausztrália és Svédország is több mint ezer-ezer embert vitt ki Afganisztánból.

Az utolsó amerikai katona

Az alábbi képen Chris Donahue dandártábornok, az amerikai hadsereg 82. légideszant hadosztályának parancsnoka látható, amint hétfőn este felszáll egy C-17-es katonai szállító repülőgépre a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőtéren. Ő volt az utolsó amerikai katona, aki elhagyta Afganisztánt.

Dohanue távozásával az Egyesült Államok befejezte az Afganisztánból történő kivonulást és az amerikai állampolgárok, harmadik országból származó állampolgárok és a kiszolgáltatott helyzetben lévő afgánok evakuálására irányuló missziót.

Pakisztán felé próbálnak menekülni az afgánok

A kabuli repülőtéren keresztül zajló nyugati evakuálás lezárultával új módját keresik a táliboktól tartó afgánok a távozásnak az országból: földi úton igyekeznek távozni – írja a BBC.

Az elmúlt két hétben már ezrek lépték át az afgán–pakisztáni határt, de továbbra is rengetegen tartanak a szomszéd országba.

A médium riportere, Shumaila Jaffery arról számolt be, hogy az egyik határátkelőnél egész nap özönlenek át az emberek: férfiak, nők, gyerekek, idősek. Az egyikük arról beszélt, hogy mindenki az otthonában szeretné élni az életét, de jelen helyzetben sokan elhagyni kényszerültek azt. Nem akartak Pakisztánba vagy máshová menni, de aggódnak és remény nélkül maradtak.

Tálib szóvivő: Jó kapcsolatot akarunk az USA-val és a világgal

Az AFP beszámolója szerint tálib vezetők is érkeztek a kabuli repülőtérre, amelynek futópályáján rögtönzött sajtótájékoztatót tartottak.

„Gratulálunk Afganisztánnak. Ez a győzelem mindannyiunké” – mondta a hírügynökség szerint Zabihullah Mudzsahid, aki azt is hozzátette, hogy

jó kapcsolatot akarnak fenntartani az Egyesült Államokkal és a világgal.

Tálibok: Történelmi pillanat

Az Afganisztánt uraló tálib lázadók történelmi pillanatként értékelték hétfőn, hogy az utolsó amerikai katona is elhagyta az országot, örömünnepet ültek e felett – jelentették hírügynökségek Kabulból.

„Ismét történelmet írunk: ma este véget ért Afganisztán húsz éve tartó megszállása az Egyesült Államok és a NATO által, megérte harcolni és áldozatokat hozni érte” – írta a Twitteren Anasz Hakkáni, a tálibok javait igazgató Hakkáni-hálózat egyik magas rangú tagja. Zabiullah Mudzsahid, a tálibok első számú szóvivője azt közölte, hogy az ország elnyerte „teljes függetlenségét”, az utolsó amerikai katonák pontban hétfő éjfélkor elhagyták a kabuli repülőteret.

1 2 3
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!