szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Németh Zsolt is csatlakozott az orosz álhírek elleni európai kampányhoz, de nem nevesítette például a magyar közmédiát, ami az ellenzék szerint az orosz propagandát erősíti, és aminek Gulyás Gergely miniszter sem örül.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke is csatlakozott három balti államokbeli kollégájához, vagyis a lett, a litván és az észt parlament bizottsági elnökeihez, nyílt levélben tiltakozva az orosz-ukrán háborúban tapasztalható orosz félretájékoztatás ellen.

„Vegyük fel a harcot az orosz félretájékoztatás ellen!” – írta Németh Zsolt a csatlakozásáról. A felhívás aláírójaként ő is felszólítja a közösségi médiát a Kreml félretájékoztatásának visszaszorítására. A kezdeményezéshez 18 európai ország parlamenti bizottsági elnöke csatlakozott.

Németh Zsolt, a külügyi bizottság fideszes elnöke
Túry Gergely

A felhívásban nem nevesítik a Kreml háborús propagandáját kiszolgáló platformokat, de a magyar közmédiát az utóbbi napokban már érte ez a vád. Erről és általában a háborús felek dezinformációjáról a csütörtöki kormányinfón is szó esett, és Gulyás Gergely miniszter azt mondta,

minden propaganda terjesztését korlátozni szeretnék Magyarországon (…) ha a közmédiában jelennek meg ilyenek, akkor ott kell megtenni a szükséges lépéseket, hogy ez ne forduljon elő.

Ami az évi 100 milliárd forint körüli összegből működő magyar közmédiát illeti, a minap a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa is felhívta a figyelmet „a szomszédunkban zajló tragikus események” – és a választási kampány – apropóján arra, hogy ezekben az időkben

a médiának és különösen a közszolgálati médiának ilyen időkben kiemelt felelőssége van a megfelelő tájékoztatásban.

A közmédiát ért bírálatokra a Médiatanács egy figyelmeztetéssel reagált, mondván: a politikusi kritikák „alkalmasak lehetnek a közvélemény megtévesztésére és közhangulat indokolatlan felkorbácsolására”. Ezt azelőtt fogalmazta meg a szervezet, hogy kivizsgálta volna a panaszokat.

Médiatanács: Aki a közmédiát bírálja, „indokolatlanul felkorbácsolja a közhangulatot"

A Médiatanács a tévés hírműsorok háborús tájékoztatási tevékenységét és a közmédia kiegyensúlyozatlanságára hivatkozó bejelentéseket is kivizsgálja, de figyelmeztetett, hogy a közszolgálati médiát ért politikusi kritikák „alkalmasak lehetnek a közvélemény megtévesztésére és közhangulat indokolatlan felkorbácsolására”.

A hvg.hu is írt róla, hogy a Momentum ifjúsági szervezetének tagjai az MTVA székháza elé festették az aszfaltra, hogy „orosz propagandagyár”, Polyák Gábor médiaszakember, az ellenzék sajtópolitikai kabinetvezetője arra szólította fel a Médiatanács elnökét, hogy mentse fel az MTVA-vezérigazgatót a tisztségéből, mert „a közmédiában az orosz propagandával összhangban lévő álláspontokat terjesztenek”, és ugyanezt állapította meg Ungár Péter LMP-s országgyűlési képviselő is.

A kritikákat amúgy „ellenzéki politikai támadásként” értékelte a közmédia, vezetői pedig emiatt a Médiatanácshoz és a Nemzeti Választási Bizottsághoz fordulnak. Közleményük szerint „újból a független magyar közmédiát támadja a baloldal, most az orosz–ukrán konfliktus kapcsán akarják előírni, hogy mi kerüljön a híradásokba”.

A Political Capital nemrég éppen a háborús propagandáról készített elemzést, amelyben arra jutott, hogy a Kremlnek most egyetlen üzenete van: “ott sem voltunk, de ha igen, Ukrajna a ludas.” Az intézet megállapította, hogy Oroszország saját imázsának mosdatásával és Ukrajna agresszorként való beállításával van leginkább elfoglalva, ebben pedig “Magyarországon segítségükre sietnek kormánypárti influenszerek, szakértők, Kreml-párti alternatív portálok, illetve „mezei” közösségi média felhasználók is”.

Az orosz–ukrán háborúról a folyamatos tudósításunkat itt követheti.

(Nyitóképünkön Németh Zsolt és Orbán Viktor Tusnádfürdőn 2018-ban)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

Médiatanács: Aki a közmédiát bírálja, „indokolatlanul felkorbácsolja a közhangulatot”

A Médiatanács a tévés hírműsorok háborús tájékoztatási tevékenységét és a közmédia kiegyensúlyozatlanságára hivatkozó bejelentéseket is kivizsgálja, de figyelmeztetett, hogy a közszolgálati médiát ért politikusi kritikák „alkalmasak lehetnek a közvélemény megtévesztésére és közhangulat indokolatlan felkorbácsolására”.