szerző:
MTI / hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az áldozatok számáról egyelőre nem érkezett hír.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Több mint ezren voltak abban a mariupoli színházépületben, amelyet szerdán orosz bombatámadás ért – közölte Vadim Bojcsenko polgármester szerda éjszaka.

Hogy hányan sérültek vagy haltak meg, egyelőre nem tudni.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök videobejegyzésében megerősítette, hogy az épület óvóhelyül szolgált. Nyugati műholdas felvételek tanúsága szerint a színház mellé jól látható, hatalmas betűkkel a „gyermekek” feliratot festették fel.

AFP / EyePress News

A városvezetés korábbi közlése szerint a robbantás után a drámaszínház központi része összeomlott, az épületben található óvóhely bejáratát pedig törmelék zárta el.

Az épületről Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter osztott meg fotókat. Az egyik a támadás előtt, a másik utána készült.

Az orosz védelmi minisztérium szerint a színházat az ukrán nacionalista Azov ezred tagjai aknázták alá és robbantották fel. Az oroszok korábban a szintén mariupoli gyerek- és nőgyógyászati kórház lebombázásakor is azt állították, hogy oda a szélsőségesek vették be magukat, az intézményben páciensek már nem voltak.

Mariupolban a helyi hatóságok szerint az orosz offenzíva február 24-i kezdete óta legalább 2400 ember halt meg. Sokakat tömegsírokba temettek. A helybeliek közül 300 ezren ragadtak a városban víz-, villany- és gázszolgáltatás nélkül. Élelem és víz alig van, az oroszok ugyanis hosszú ideje nem engedik be a humanitárius szállítmányokat.

Bojcsenko azt is elmondta, hogy az elmúlt két napban 6500 személyautó tudott távozni Mariupolból, jóllehet a város környékén nem volt tűzszünet.

Zelenszkij is arról számolt be, hogy a lakosság kimenekítését célzó humanitárius folyosók szerdán nem működtek sehol az országban. Az elnök közlése szerint 24 óra alatt 6 ezer mariupolit sikerült más településekre vinni.

Percről percre tudósításunkat az orosz-ukrán háborúról itt találja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!