szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Volodimir Zelenszkij szerint Magyarország semmit sem tesz azért, hogy béke legyen Ukrajnában.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

A dán parlamentben tartott beszédet kedden Volodimir Zelenszkij ukrán elnök, amelyben ismét szólt Magyarországnak az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban elfoglalt álláspontjáról.

Nem lehetnek ott orosz csápok Európában, amelyek belülről hasítják szét az EU-t, és amelyek még most is Oroszországot próbálják segíteni, hogy annyi pénzt szerezzen, amennyit csak lehetséges. Mindenki nagyon jól tudja, hogy az Európai Unión belül ki ellenzi az emberiességet és a józan eszet. Ki nem tesz semmit azért, hogy újra béke legyen Ukrajában. Ennek véget kell vetni, Európa nem hallgathatja tovább Budapest kifogásait”

– jelentette ki.

Zelenszkij beszélt arról is, hogy az orosz csapatok naponta átlagosan 40 rakétát lőnek ki ukrán célpontokra, mostanáig összesen több mint 1370-et. Az egyik kedd reggel Mikolajivban csapódott be, elpusztítva egy regionális kormányzati központot, megölve hét és megsebesítve további 22 embert.

Beszélt arról, hogy mekkora károkat okozott Oroszország hazája ellen indított offenzívája az ukrán településeken, az infrastruktúrában, a gazdaságban. Úgy fogalmazott: az oroszok célja az, hogy elpusztítsa az ukrán nép normális életének alapjait, azt akarják elérni, hogy „semmi se maradjon Ukrajnából, csak romok, menekültek”.

„Figyelj, Viktor!", avagy Zelenszkij csodafegyvere: mit tudhat egy színész a háborúról?

Arról is beszélt, hogy az oroszok menekülő civilekre és búvóhelyükül szolgáló épületekre támadtak, és megemlítette Mariupolt, ahol elmondása szerint még mindig 100 ezren vannak alapvető szolgáltatások nélkül, mert az oroszok nem engedik őket elmenni, és a humanitárius segélyt sem engedik be.

Szerinte az orosz vezetés abban bízik, hogy a szankciók kijátszhatók, az olajembargóról azt gondolják, hogy csupán beszédtéma, a nemzetközi törvényszéki folyamatról pedig tudják, hogy évekbe telik, mire az elkövetőket esetleg bíróság elé állítják. Ezért fordul – mondta – a nemzetközi közösséghez. A szankciók megerősítését kérte az Európai Unió minden tagjától, az olajembargó bevezetését, az Oroszországgal folytatott kereskedelem beszüntetését és a kikötők lezárását az orosz hajók elől.

Megismételte azt az állítását, amely szerint Ukrajnából erőszakkal deportálnak embereket Oroszországba, hogy nőket és gyereklányokat erőszakolnak meg és fosztogatnak az oroszok, és hogy több mint kétezer gyereket vittek magukkal, nem tudni hová.

„Egy átlagember egyszerűen nem tudja elképzelni a gonoszságnak azt a fokát, amelyet az országunkra hoztak. Ezért kérem önöket arra, hogy képviseljék a szolidaritás ügyét a szabadság, az emberiesség védelme érdekében az Európai Unióban.”

Köszönetet mondott az Oroszországból kivonult dán cégeknek, és arról is beszélt, hogy a mostani helyzet lökést adhat az európai zöld fordulatnak azzal, ha a kontinens felhagy az orosz energiahordozók használatával.

Visegrádi Egyek: Hova vezet Orbán Viktor elszigetelődése?

Az Európai Tanács múlt csütörtöki brüsszeli csúcstalálkozóján Zelenszkij nyíltan bírálta Magyarországot a semleges álláspontja miatt, Orbán Viktor miniszterelnököt pedig személyesen is megszólította. Azt mondta, egyszer és mindenkorra el kell dönteni, hogy ki mellé állnak a magyarok, és feltette a kérdést: „Viktor, tudod te, hogy mi folyik Mariupolban?”

Orbán a reakciójában jelezte: Magyarország nem változtat az álláspontján, az ukrán „kéréseket megfontoltuk, majd elutasítottuk”. A kérések között szerepelt az Oroszország elleni szankciók kiterjesztése a gáz és a kőolaj vásárlására, valamint arra, hogy Magyarország engedjen át, illetve küldjön fegyverszállítmányokat Ukrajnába.

A magyar vezetést azonban már nem csak az ukrán elnök kritizálja. A múlt hét végén a cseh védelmi miniszter mondta le részvételét a Budapestre szervezett V4-es csúcsra, majd hétfőn a lengyel kollégája is követte. Az eseményt végül lefújták. Időközben Jaroslaw Kaczynski, a lengyel kormánykoalíciót vezető Jog és Igazságosság (PiS) vezetője, Orbán Viktor régi szövetségese arról beszélt, hogy „nem boldog” a miniszterelnök Oroszországot illető óvatoskodó magatartásától. Majd Andrzej Duda lengyel elnök mondta azt, hogy ez a politika sokba fog kerülni a magyaroknak.

Az orosz-ukrán háborúról szóló percről percre tudósításunkat itt követheti.

(via 444.hu)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!