szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ukrajnában járt az amerikai külügyminiszter és védelmi miniszter, újabb tömegsírt találtak Mariupolban, 110 éves mentőhajóval próbálják az oroszok felszínre hozni a Moszkva cirkálót. Összefoglalónk a háború 61. napjáról.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Kijevben találkozott Anthony Blinken amerikai külügyminiszter és Lloyd Austin amerikai védelmi miniszter Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel. Ezzel ők az első olyan magas rangú amerikai tisztségviselők, akik a háború kitörése óta Ukrajnába látogattak. A két politikus ukrajnai látogatását biztonsági okokból egészen távozásukig titokban tartották. Zelenszkij a találkozót követően megköszönte az „Egyesült Államok Ukrajnának nyújtott példátlan segítségét”.

A találkozó után Lloyd Austin azt mondta, hogy az Egyesült Államok Oroszországot olyannyira meggyengültnek akarja látni, „hogy ne tudjon olyan dolgokat megtenni, amilyeneket Ukrajna megszállása során véghez vitt”.

Moszkvának természetesen nincs ínyére az amerikai politikusok ukrajnai látogatása: diplomáciai jegyzéket küldtek Washingtonnak az esemény miatt. Oroszország ebben arra figyelmeztette Washingtont, hogy ne küldjön több fegyvert az ukránoknak.

Vasárnapról hétfőre virradóra hatalmas tűz ütött ki az orosz Brjanszk város olajraktárában, azonban ennek körülményei egyelőre tisztázatlanok, több mint húsz ember vesztette életét.

110 éves mentőhajóval szeretnék az oroszok felszínre hozni a Moszkvát. A Kommuna nevű hajót először 1912-ben bocsátották vízre, mindkét világháborúban szolgált, eredetileg elsüllyedt tengeralattjárók kiemelése volt a feladata. Szakértők szerint azonban a 187 méter hosszú Moszkva cirkálóval szemben esélytelen, jószerivel biztos, hogy képtelen lesz egy darabban a felszínre hozni.

A német Rheinmetall bejelentette, hogy nehézfegyverzetet is készek szállítani Ukrajnába, azonban a szándék ellenére ennek több akadálya is van: hiába gyártja ugyanis a német cég a Marder nevű gyalogsági harcjárműveket, a hozzájuk szükséges lőszert egy svájci cég gyártja, Svájc pedig változatlanul semleges szeretne maradni a háborúban. A Rheinmetall bejelentése Olaf Scholz német kancellárnak sem jön jól: a cég lépése őt arra kényszeríti, hogy egyértelműen állást foglaljon arról, lehet-e nehézfegyvereket közvetlenül Németországból Ukrajnába küldeni, hiszen a Marder-üzlethez az általa elnökölt nemzetbiztonsági tanács jóváhagyása is szükséges.

Oroszország hétfőn tűzszünetet hirdetett Mariupolban az Azovsztal acélgyárban rejtőző civilek kimenekítésére. Az orosz védelmi minisztérium közleménye szerint biztonságos távolságba vonták csapataikat, hogy a civilek békében vonulhassanak el a gyár területéről.

Hétfőn sem alakult ki egységes álláspont a gázembargó kérdésében – jelentette be Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Borrell szerint továbbra is megoszlik az uniós tagállamok véleménye a kérdésben.

Az oroszok hétfőn ukrajnai vasútállomásokat vettek célba, öt állomást ért találat az ország középső és nyugati részévben, a támadásokban öten vesztették életüket, 18-an pedig megsebesültek.

Vlagyimir Putyin hétfőn arról beszélt, hogy ukrán utasításra neonácik akarták meggyilkolni az egyik Kreml-barát orosz televízióst. Az orosz elnök állítását nem támasztotta alá, azonban egy neonáci csoport több tagját is őrizetbe vette az FSZB.

Újabb tömegsírokat fedeztek fel a műholdképeken Mariupolban, ez immár a harmadik a város területén. A legfrissebb tömegsír közel kétszáz méter hosszú, a várostól mindössze néhány kilométerre található. A temetőben az első árkokat egy március 24-i műholdképen szúrták ki, nem sokkal azután, hogy a mellette lévő, Sztari Krim nevű falut elfoglalták az orosz csapatok. Ekkor az árok nagyjából hatvan méteres volt. Az április 24-i műholdképen azonban már kétszáz méteres a tömegsír.

Oroszország Ukrajna elleni háborújáról folyamatosan frissülő közvetítésünkben számolunk be:

 

Blinken és Austin Kijevbe látogatott, tűz ütött ki egy brjanszki olajraktárban - percről percre a háborúról

Antony Blinken külügyminiszter és Lloyd Austin védelmi miniszter az első két amerikai vezető, akik a háború sújtotta Ukrajnába látogattak. Több robbanás rázta meg hajnalban az oroszországi Brjanszk városát, egyes értesülések szerint az olajraktár mellett egy tüzérségi depó is a lángok martalékává vált. Kövesse percről percre tudósításunkat a háborúról.

(Címlapképünk a mariupoli Azovsztal gyárról készült.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!