szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

„Tudom, hogy nem lesz képes megbocsátani nekem, de én mégis erre kérem önt” – mondta a bíróság előtt a 21 éves Vagyim Sisimarin őrmester.

Háború Ukrajnában
„Különleges katonai műveletnek” nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok 2022 február óta tartanak, a Nyugat fegyverszállításokkal és gazdasági szankciókkal nehezíti az oroszok előrenyomulását. Cikksorozatunkban minden fejleményről beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Az első, háborús bűnök miatt bíróság elé állított orosz katona bocsánatot kért egy kijevi törvényszék épületében a tetteiért, majd elmondta, hogy miként lőtt agyon civileket az orosz–ukrán háború első napjaiban – derül ki az NDTV cikkéből.  „Tudom, hogy nem fog tudni megbocsátani nekem, de én mégis ezt kérem öntől” – mondta a bíróságon a 21 éves orosz őrmester, Vagyim Sisimarin, annak a 62 éves civilnek az özvegyéhez fordulva, akinek meggyilkolását beismerte.

Sisimarinra Ukrajnában háborús bűnök és előre megfontolt szándékkal elkövetett emberölés miatt akár életfogytiglani börtönbüntetés is várhat. Két másik orosz katonának is felelnie kell civilek elleni bűncselekmények miatt, abban a persorozatban, amit Kijev a közel három hónapja tartó háború során elkövetett, állítólagos atrocitások elkövetőivel szemben indított.

Sisimarin azt mondta a bíróságnak, hogy akkor lőtte le a civilt, amikor ő és több más orosz katona visszavonulóban volt, hogy csatlakozzon egységeihez Oroszországban. A katonák találtak egy polgári autót, egy Volkswagent, amelyet eltérítettek, hogy „eljussanak oda, ahol a hadseregünk volt, és visszamenjenek Oroszországba” – mondta Sisimarin. „Útközben, ahogy vezettünk, megláttunk egy embert. Telefonon beszélt. Azt mondta, hogy feljelent minket”.

Sisimarin elmondása szerint az autóban egy másik katona, aki szerinte nem a parancsnoka volt, és akit „ismeretlen katonának” nevezett, „azt mondta, hogy lőjek”. „Erőteljes hangon mondogatni kezdte, hogy lőjek” – mondta a bíróságnak. „Azt mondta, hogy veszélybe sodrom magunkat, ha nem teszem. Közelről lőttem rá. Megöltem őt”. A bíróság a vádlottat ukránul hallgatta ki, és egy tolmács fordított Sisimarinnak oroszra – aki a szibériai Irkutszk régióból származik.

A gyilkosság Csupahivka falu közelében történt február 28-án, négy nappal az orosz támadás kezdete után. A katonák ezután foglyul ejtettek egy civilt, miközben visszavonultak az erdőbe, mondta Sisimarin, aki azt állította, hogy nem bántották őt. Az oroszok végül „önként” megadták magukat az ukrán csapatoknak.

A fiatalos külsejű, szürke és kék kapucnis pulóverbe öltözött katona a padlót nézte, miközben Katerina Selipova vallomást tett férje haláláról. „Miért jött ide? Mi alól akart minket felszabadítani?” – kérdezte Selipova az orosz katonától, utalva Moszkva állításaira, miszerint csapatai ukrán területeket szabadítanak fel. „Mit követett el maga ellen a férjem?” – kérdezte, hozzátéve, hogy éppen vizet vett egy kútból, amikor „meghallotta a lövést”. Ezután látott egy autót és „egy fiatalembert benne egy puskával. Jól emlékszem rá” – mondta, utalva Sisimarinra. „Öt perccel később megláttam a férjemet. Halott volt, fejlövést kapott. Nagyon hangosan sikoltozni kezdtem”. Elmondása szerint az incidens délelőtt 11.00 óra körül történt. „A férjem civil ruhában volt. Kabátban és nadrágban” – mondta.

Egy másik fogságban lévő orosz katona, aki az autóban ült, a 20 éves Ivan Matyiszov elmondta a bíróságnak, hogy az autóban ülő harmadik ismeretlen katona „parancsoló hangon kiabált” Sisimarinnak, hogy lője le a civilt. Mindkét katona – Matyiszov és Sisimarin – is azt mondta, hogy a harmadik férfi nem volt magasabb rangú tiszt, ami arra utal, hogy Sisimarin nem volt köteles végrehajtani az utasításait.

A Kreml szerdán közölte, hogy nem tájékoztatták Sisimarin ügyéről. Ügyvédje azt mondta, hogy nem állt kapcsolatban orosz tisztviselőkkel.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Évekig tartó éhínséget okozhat a háború, titkos lézerfegyvert vethettek be az oroszok - percről percre a háború 85. napjáról

Kövesse velünk az orosz-ukrán háború legfontosabb történéseit!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!