szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Akár Kijevig is elmennének újra az oroszok, a béketárgyalások teljesen leálltak, Harkivban egy csecsemő halt meg a rakétázásban. Összefoglalónk az orosz-ukrán háború 93. napjáról.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Donbaszban dőlhet el a háború sorsa: az orosz csapatok lassan bekerítik az ukrán erőket Donyeck és Luhanszk régióban, az ukránok pedig így rengeteg katonát vesztenének el. Ezen akár az egész háború sorsa is múlhat. Az ukrán külügy ennek megfelelően azt kommunikálta pénteken, hogy rendkívül rossz a helyzet Kelet-Ukrajnában, sőt, jelenleg béketárgyalásokat sem folytatnak Oroszországgal. A Kreml valóban befagyasztotta a tárgylásokat Kijevvel, ellentmondásos nyilatkozatokkal vádolják az ukránokat. Kijev azonban rögzítette: nem fogadnak el semmilyen olyan megállapodást, ami területátadással járna.

A Meduza független orosz hírportál pénteken arról írt, hogy a keleti sikerek úgy tüzelték fel az oroszokat, hogy akár Kijevnek is nekimennének újra. Értesüléseik szerint a Kreml újabb támadást fontolgat az ukrán főváros ellen. A Meduza cikkében azt írta, hogy őszig Oroszország teljes győzelemre számít a háborúban.

A CNN beszámolója szerint ismét orosz rakétatűz zúdult Harkiv városára pénteken, ráadásul egy lakónegyedet ért találat. A támadásban kilencen vesztették életüket, köztük egy csecsemő is. A baba édesanyja súlyosan megsérült, kórházban ápolják.

Dnyipróban is robbanások voltak éjszaka. Az ukrán hatóságok délelőtt a romok között kerestek túlélőket, a terület katonai adminisztrációjának vezetője pedig azt írta, „nyugtalan éjszakájuk és nyugtalan reggelük” volt.

Az oroszok 50 éves tankokat is hadrendbe állítottak, a BBC pedig ebből arra következtet, hogy nem nagyon van új, bevethető felszerelésük. A brit hírszerzés információi szerint az oroszok T-62-es tankokat sorakoztattak fel, amik különösen is sebezhetők a páncéltörő fegyverekkel szemben.

14 éves börtönbüntetést kapott az az ukrán katonai, aki 2014-ben átállt az oroszokhoz, február végén viszont – mivel csalódott az orosz erőkben – feladta magát.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken arról beszélt, hogy a Nyugat jelentősen késlekedik a fegyverszállítmányokkal. Az ukrán elnök felrótta a nyugati országoknak, hogy még mindig nem fogadták el a hatodik szankciós csomagot – ennek lenne része az olaj és gázembargó is –, azonban ezúttal Magyarországot nem nevezte meg. A Reuters közben arról számolt be, hogy vasárnap estére meglehet a megállapodás az olajembargóról. A hírügynökség értesülése szerint külön választanák a tengeri és vezetékes orosz olajat, utóbbira nem vonatkozna az uniós embargó.

1500 halottról számolt be a szeverodonyecki polgármester pénteken. Olekszandr Sztruk arról beszélt, hogy a város lakásállományának hatvan százaléka semmisült meg az orosz támadásokban.

115 orosz gárdistát bocsátottak el az orosz seregből, mert nem voltak hajlandók Ukrajnában harcolni. Az ügy azt követően kapott nyilvánosságot, hogy szerdán egy orosz bíróság elutasította az érintettek közös keresetét, amit kirúgásuk miatt indítottak.

Jogi szakértők azt állítják, hogy bizonyítható az, hogy Oroszország népirtást szít Ukrajnában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!