Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Lemondta június 6-7-re tervezett szerbiai látogatását Szergej Lavrov orosz külügyminiszter, miután Szerbia három szomszédja sem engedte, hogy a repülőgépe használja a légterüket – írja a BBC. Bulgária EU-tagállamként érvényesíti a repülési tilalmat, Észak-Macedónia és Montenegró pedig majdani EU-tagságuk reményében.
A lap hozzáteszi, hogy Szerbia az ukrajnai invázió fényében is megőrizte barátságos viszonyát Oroszországgal, ezért nem csatlakozott a szankciókhoz. Így ahhoz a repülési tilalomhoz sem, melyet a britekkel karöltve napokkal a február 24-i támadás után már életbe is léptettek, és ami az orosz gépek között az oligarchák magángépeit sem engedi be.
Lavrov egyébként Aleksandar Vučić szerb államfővel tárgyalt volna Belgrádban, a repülőút meghiúsulását a hírcsatorna orosz külügyi forrása úgy kommentálta: „a diplomáciánknak még meg kell tanulnia teleportálnia”.