szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az Egyesült Államok így próbálna meg utat nyitni az exportra szánt, de az orosz invázió következtében Ukrajnában ragadt gabonának.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Joe Biden, az Egyesült Államok elnöke bejelentette, hogy ideiglenes silókat építtet az ukrán határnál, hogy segítsék a gabona kijuttatását az országból, és ezzel megpróbálják kezelni az egyre növekvő, globális élelmiszerválságot - írja a Reuters.

Az orosz invázió és az ukrán tengeri kikötők orosz blokádja miatt ugyanis az ukrán gabonaszállítmányok nem jutnak el az exportországokba. Ennél fogva több mint 20 millió tonna gabona halmozódott fel az ukrán silókban, miközben Ukrajnának nincs több szabad tárolókapacitása az új termés elraktározásához.

"Szorosan együttműködök az európai kollégáinkkal, hogy a 20 millió tonna, bent ragadt gabonát Ukrajnából kiszabadítsuk a piacra, ezzel elősegítve az élelmiszerárak mérséklését" - fogalmazott az amerikai elnök, hozzátéve, hogy a Fekete-tengerre nem lehet kivinni az élelmiszer-alapanyagot, mert az oroszok és az ukránok is teleszórták aknákkal a kikötők környékét. Körülbelül 84 külföldi hajó vesztegel emiatt az ukrán kikötőkben.

Biden elmondta, azon is gondolkodtak, hogy vasúton vigyék ki a felhalmozott gabonát Ukrajnából, de az ukrán vasúti vágányok nyomtáva különbözik az európai sztenderdtől, így a határnál a szállítmányt át kellene pakolni más vonatokra. "Ezért silókat fogunk építeni, ideiglenes silókat, az ukrán határnál, beleértve Lengyelországot is" - fogalmazott.

A világ gabonaellátásának közel az egyharmadáért a most háborúban álló Oroszország és Ukrajna felel: az utóbbi ország a legfontosabb kukorica- és napraforgóolaj-exportőr, míg az oroszok kulcsfontosságú műtrágya-exportőrnek számítanak. A háború miatt ezekből a termékekből hiány alakult ki a piacon, ami miatt a sütéshez használt olaj, az üzemanyag, a műtrágya és a gabona is megdrágult.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!