szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Ukrajna és Moldova mostantól uniós tagjelölt országoknak számítanak, míg Grúzia esetében egy későbbi időpontban döntenek majd a tagállamok vezetői. Szeverodonyeckben továbbra is heves harcok dúlnak.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Európai Unió állam- és kormányfői brüsszeli csúcstalálkozójukon megállapodásra jutottak Ukrajna, Moldova és Grúzia tagjelölti kérelméről. E szerint Ukrajna és Moldova mostantól uniós tagjelölt országoknak számítanak, míg Grúzia esetében később visszatérnek erre a kérdésre, de európai perspektívát biztosítanak számukra. Charles Michel, az Európai Tanács elnöke azt mondta: „Ez történelmi pillanat. A mai nap döntő lépést jelent az EU felé vezető úton.”

Az orosz erők a keleti Donbasz régióban lévő városokat ugyanúgy próbálják elpusztítani, mint Mariupolt – mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a szerda esti tévébeszédében. A Donbasz folyamatos tüzérségi-, és légicsapások alatt áll, a megszállók célja ebben az irányban továbbra is ugyanaz, lépésről lépésre akarják elpusztítani az egész Donbászt; teljes egészében – mondta. „Liszicsanszk, Szlavjanszk, Kramatorszk, bármelyik várost Mariupollá változtatják, teljesen tönkretéve.”

Volodimir Zelenszkij
HANDOUT / UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / AFP

Az oroszok elfoglalták a Liszicsanszktől és Szeverodonyecktől délre fekvő Loszkutivka és Raj-Olekszandrivka városokat – közölte az ukrán vezérkar. Mindkét település erős orosz támadás alatt állt az elmúlt hetekben. Az ukránok szerint az oroszok most Szirotinet akarják az ellenőrzésük alá vonni.

Az ukrán fegyveres erők megállították az orosz csapatok előrenyomulását a Donyec--medencei Liszicsanszk város déli peremén, Szeverodonyeck irányában változatlanul heves harcok folynak - számolt be a kijevi vezérkar a csütörtök délutáni helyzetjelentésében. A beszámoló szerint - amelyből az Ukrajinszka Pravda hírportál idézett - a luhanszki régió jelenlegi közigazgatási központjául szolgáló Szeverodonyeck környékét az orosz erők harckocsikkal, illetve aknavetőkkel, ágyú- és rakétatüzérséggel lőtték. Az orosz fegyveres erők 2. hadtestének alakulatai a nemzeti gárda egységeinek támogatásával igyekeznek teljesen ellenőrzésük alá vonni a várost. A harcok a településen belül változatlanul heves intenzitással folytatódnak.

Megérkeztek Ukrajnába az új amerikai "HIMARS" rakéta-sorozatvetők – jelentette be a Twitteren Olekszij Reznikov ukrán védelmi miniszter. „A nyár forró lesz az orosz megszállók számára és néhányuknak bizonyára az utolsó is” – írta Reznikov.

Az amerikai kibervédelem egyik feje, Neal Higgins is felszólalt a Defense One minap tartott rendezvényén, ahol igen vészjósló kijelentéseket tett. A Fehér Ház és az amerikai kormány kiberbiztonsági igazgatóhelyettese úgy vélte: az orosz hackerek továbbra sem álltak le, a veszély pedig most is ugyanolyan nagy, mint az Ukrajnában kezdődött orosz invázió elején. Higgins kitért rá, hogy a háború kezdetén a kibertérben is elkezdődött egy csata, ami szintén óriási veszteségeket okozott. És okoz most is, mert a támadások ugyan ritkultak, de még most is tartanak. A kiberszakértő arra figyelmeztetett: mivel Oroszország láthatóan nem, illetve nem úgy halad Ukrajnában (az ukránok ugyanis folyamatosan visszaverik a támadásokat), elképzelhető, hogy az oroszok inkább a kibertérre összpontosítják eszközeiket, hátha ott erősebb csapásokat tudnak mérni a másikra.

Dnyipropetrovszk kormányzója azzal vádolja Oroszországot, hogy kazettás bombákat vetett be a régióban. Valentyin Reznyicsenko azt írta a Telegramon, hogy Krivij Rih városát hat tüzérségi támadás érte és lakónegyedeket céloztak az oroszok. A város részben világítás és víz nélkül maradt. A bombázások után kazettás bombák maradtak az utcákon és az udvarokon. „Arra kérem a lakosokat, hogy legyenek óvatosak. És semmilyen körülmények között ne nyúljanak gyanús tárgyakhoz” – írta a kormányzó.

Kedden este orosz rakétatalálat ért egy kezdetben meg nem nevezett infrastrukturális létesítményt a kárpátaljai Volóc közelében. Ez volt az első alkalom a háború február 24-i kirobbanása óta, hogy orosz találat érte a magyarok lakta régiót. Volóc Ukrajna nyugati, Szlovákiával közös határához van közel, Beregszásztól mindössze ötven kilométerre, a magyar határtól nagyjából 120 kilométerre van. A támadás részleteiről az ukránok szinte semmit nem árultak el, ráadásul a hatóságok a háború kirobbanása óta többször is felszólították a lakosságot, hogy ne tegyenek közzé információkat a közösségi médiában se az orosz támadásokról, se az ukrán haderő mozgásáról. Azonban most a tiltás ellenére is kiszivárgott néhány, lángoló villanyoszlopokat mutató kép.

Oroszország idén télen leállíthatja a gázszállítást Európába - figyelmeztetett Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség vezetője. Bár Faith Birol szerint nem az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a gázszállítás teljesen leáll, Európának készenléti terveket kell kidolgoznia erre az esetre is. Az elmúlt hetekben több európai ország számolt be arról, hogy a vártnál lényegesen kevesebb orosz gázt kaptak: míg ukrajnai invázió előtt Európa a földgáz mintegy 40%-át Oroszországból importálta, de ez az arány mostanra 20%-ra csökkent.

Elsőből a második szakaszába lép Németország vészhelyzeti terve az orosz gázellátás apadása miatt – jelentette be Robert Habeck német gazdasági miniszter csütörtök délelőtt Berlinben. Az ország még márciusban aktiválta a háromlépcsős terv első szakaszát, amikor már úgy látták, nagy a kockázata annak, hogy hosszú távon hiányos lesz a gázellátásuk. A második, készültségi szakasz elviekben lehetővé teszi a német közműveknek, hogy az energia beszerzésének magas költségeit az üzleti és lakossági ügyfeleikre hárítsák át. Ezt az intézkedést azonban végül a mostani szakaszváltás ellenére sem élesítették. A német közművek a Reuters forrásai szerint épp ezért az utóbbi időben aktívan kampányoltak is a kormánynál a kettes szakasz kihirdetéséért - úgy tűnik, a vágyott intézkedésre még várniuk kell.

Ukrajnában csütörtökön tartják az előzetes meghallgatást annak az orosz katonának az ügyében, akit azzal vádolnak, hogy megerőszakolt egy ukrán nőt – írja a Reuters. Ez lesz az első olyan tárgyalás, amit a háborúban elkövetett nemi erőszak miatt indítanak az ukrán hatóságok. A gyanúsított, a 32 éves Mihail Romanov nincs ukrán őrizetben, távollétében fogják tárgyalni az ügyét. Azzal vádolják, hogy március 9-én megerőszakolt egy 33 éves nőt, miután ő és egy másik orosz katona lelőtte a férjét a Kijevtől északkeletre fekvő Bohdanivka faluban.

Az orosz-ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Készültségi szakaszban a német energia-veszélyhelyzet, légiriadó volt Kárpátalján - a háború csütörtöki eseményei

Az ukrán elnök a nyugati fegyverszállítások felgyorsítását kérte, elesett két ukrán település, Loskutivka és Rai-Oleksandrivka.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Ukrajnába hívták Orbán Viktort, Putyin atomrakétákkal fenyegetőzött – ez történt a háború 118. napján

Orbán Viktor és Volodimir Zelenszkij kedden telefonon egyeztettek Ukrajna európai integrációjáról, a háborús menekültek befogadásáról, valamint a magyar-ukrán együttműködés egyéb területeiről. Az ukrán elnök meghívta Ukrajnába a magyar miniszterelnököt, de ez már csak Zelenszkij Twitter-bejegyzéséből derült ki.