szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Az ügynökség vezetője nem tartja kizártnak, hogy Európának be kell majd osztania a gáztartalékait.

Oroszország idén télen leállíthatja a gázszállítást Európába - figyelmeztetett Fatih Birol, a Nemzetközi Energiaügynökség vezetője – írja a BBC.

Bár Faith Birol szerint nem az a legvalószínűbb forgatókönyv, hogy a gázszállítás teljesen leáll, Európának készenléti terveket kell kidolgoznia erre az esetre is.

Az elmúlt hetekben több európai ország számolt be arról, hogy a vártnál lényegesen kevesebb orosz gázt kaptak:

míg ukrajnai invázió előtt Európa a földgáz mintegy 40%-át Oroszországból importálta, de ez az arány mostanra 20%-ra csökkent.

Az Északi Áramlat 1 gázvezetéken múlt hét óta mintegy 40%-kal kevesebb gázt szállít Oroszország Európába, és Európa-szerte problémák adódnak a gázellátásban: a múlt héten az Eni olasz energetikai cég közölte, hogy csak a várt gázmennyiség felét kapta meg az orosz Gazprom-tól, miközben Szlovákia és Ausztria is visszaesésről számolt be. Franciaország június 15-e óta nem kap orosz gázt Németországtól, míg Lengyelország, Bulgária, Finnország, Dánia és Hollandia felfüggesztette az orosz gázszállítást, miután elutasították azt, hogy orosz rubelben fizessenek.

Bár orosz tisztviselők gyakran technikai problémákra hivatkoznak, Birol szerint az orosz gázszállítás közelmúltbeli csökkentése „stratégiai jellegű”, aminek a célja, hogy

megnehezítse az európai országok számára, hogy feltöltsék gáztárolóikat, ezzel növelve Oroszország befolyását idén télen.

„Nem zárnám ki, hogy itt-ott Oroszország továbbra is különböző ürügyekkel problémákat talál, sőt talán teljesen leállítja a gázszállítást” – tette hozzá Birol.

A múlt hónapban az európai országok megállapodtak abban, hogy tárolóik feltöltésével próbálnak védekezni a gázárak ingadozásával szemben. Közösen vállalták, hogy

novemberre feltöltik a tárolók kapacitásának legalább 80%-át, a legfrissebb adatok szerint körülbelül 55%-nál tartanak jelenleg.

Birol szerint a jelenlegi helyzet indokolja a kereslet csökkentésére irányuló rövid távú sürgősségi intézkedéseket: például növelni kellene a széntüzelésű erőművek használatát, az atomerőművek élettartamát pedig lehetőség szerint meghosszabbítani. Azonban, ha az orosz gázellátás teljesen leáll, drasztikus intézkedésekre lehet szükség.

Nem tartom kizártnak, hogy Európának a gázmennyiséget be kell osztania.

– mondta a BBC-nek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!