szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

Ugyanakkor a szakasz leghúsbavágóbb intézkedését egyelőre nem élesítették, vagyis nem engedélyezték a német közműveknek, hogy a lakossági és üzleti ügyfelekre hárítsák a megszaladó energiaköltségeiket.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Elsőből a második szakaszába lép Németország vészhelyzeti terve az orosz gázellátás apadása miatt, jelentette be Robert Habeck német gazdasági miniszter csütörtök délelőtt Berlinben.

Az ország még márciusban aktiválta a háromlépcsős terv első szakaszát, amikor már úgy látták, nagy a kockázata annak, hogy hosszú távon hiányos lesz a gázellátásuk. A második, készültségi szakasz elviekben lehetővé teszi a német közműveknek, hogy az energia beszerzésének magas költségeit az üzleti és lakossági ügyfeleikre hárítsák át. Ezt az intézkedést azonban végül a mostani szakaszváltás ellenére sem élesítették. A német közművek a Reuters forrásai szerint épp ezért az utóbbi időben aktívan kampányoltak is a kormánynál a kettes szakasz kihirdetéséért - úgy tűnik, a vágyott intézkedésre még várniuk kell.

Az első szakasz azt jelentette, hogy szigorúbban monitorozzák az országba érkező gáz mennyiségét, és a gáztározók töltésére fókuszálnak. A második készültségi szakasz azt jelenti, hogy a helyzet romlik, de a piac még képes a hiányzó gázmennyiséget kipótolni állami beavatkozás nélkül.

A második, készültségi fázisban Berlin 15 milliárd eurós hitelkeretet nyit, mellyel a gáztárazók feltöltését segítik. Emellett még a nyáron elindítanak egy olyan aukciós modellt, mely a takarékoskodásra fogja ösztönözni az ipari gázfogyasztókat.

Habeck a lépést bejelentő sajtótájékoztatón kihangsúlyozta, hogy a legfontosabb feladat a gáztározók feltöltése. Emellett alternatív gázbeszállítókat keresnek és növelni fogják a megújulók arányát a német energiamixben. És nagyon fontos lesz ezután, hogy több gázt kell megtakarítani. Ha a közművek átháríthatnák a többletköltségeiket, az ennek lenne a drasztikus megoldása, ezzel nagyot lehetne csökkenteni a gázkeresleten.

Oroszország múlt hét óta mintegy 40 százalékkal csökkentette a Németországba befutó Északi Áramlat 1 gázvezetéken szállított gáz volumenét, karbantartási problémákra hivatkozva. Németország és Olaszország szerint valójában nincs ilyen problémájuk, hanem csak még feljebb akarják srófolni a gáz piaci árát, válaszul az orosz olajexportot sújtó nyugati szankciókra.

A Nemzetközi Energiaügynökség vezetője eközben szerdán arra figyelmeztetett, egész Európának fel kell arra készülnie, hogy Oroszország elzárhatja a gázt.

(Reuters)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!