szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A magyar kormány által elnyomott civil szervezetek támogatása, az LMBTQ közösség elleni kormányzati támadások és a magyar kormány fölötti orosz befolyás voltak a legfontosabb kérdései David Pressman nagykövet-jelölt meghallgatásának.

Most érkezett

A meghallgatás véget ért

Befejeződött a meghallgatás. A résztvevők péntekig még írásban jelezhetik észrevételeiket is tehetnek fel további kérdéseket a jelölteknek.

Percről percre
Sorrend megfordítása

A szenátusi bizottság alelnöke szerint Magyarország NATO szövetségesként is kihívást jelent

Ben Cardin szerint az amerikai nagykövetség Magyarországon az emberi jogok védelmezőinek menedéke lesz. Magyarország NATO és EU-tagállamként is kihívást jelent. Cardin úgy véli, hogy Pressman tökéletes jelölt arra, hogy szembenézzen ezekkel a kihívásokkal.

A magyar-orosz viszony és az orosz energiahordozóknak való kitettség is előkerült

Bookernek aggodalmai voltak a magyar nacionalizmus, valamint az országnak az oroszokkal való baráti viszonya miatt is, nem beszélve a Moszkva felé való magyar energiakitettségről. A szenátor arról kérdezte Pressmant, hogy miként működne együtt nagykövetként a háború kérdésében az Orbán-kormánnyal?

Pressman szerint a magyar kormány fölötti orosz befolyás kérdésével szembe kell nézniük és nyíltan meg kell fogalmazniuk az aggályaikat a kormány felé, illetve a civil szervezetek és a független média támogatásával kellene elérni, hogy láthatóbbá váljon az orosz jelenlét. Ezekhez viszont Pressman szerint szükséges a korrupcióval kapcsolatos kérdésekkel való szembenézés is.

LMBTQ jogok és civil szervezetek

Booker szenátor az LMBTQ jogokkal kapcsolatban tett fel kérdést Pressmannek. Booker is kifejtette, hogy Orbán Viktor rendszere lebontotta a demokratikus intézményeket, kiiktatta a fékek és ellensúlyok rendszerét, ellehetetlenítette a civil szervezeteket, valamint nyíltan ellenséges a kisebbségekkel, különösen az LMBTQ emberekkel szemben, itt Booker a homofób törvényt is felidézte. A szenátor arra volt kíváncsi, hogy Pressman milyen eszközökkel tudná rászorítani a magyar kormányt arra, hogy tisztelje minden egyes állampolgárának jogait, különösen a kisebbségek tagjaiét? Booker a magyar kormány USA és az EU általi elszámoltatását is felvetette.

Pressman szerint itt alapvetően egyes közösségeknek a demokratikus folyamatokból való kizárása a lényeg, legyen szó itt akár homofób, vagy antiszemita, esetleg cigányellenes propagandáról. Amennyiben beigazolódnak a szenátor által megfogalmazott vádak, akkor Pressman nem csak a magyar kormányzat minden szintje felé fogja jelezni a problémáit, de a civil szervezetekkel való együttműködésének fókuszába is ezek a kérdések fognak kerülni.

Hanyatlik a demokrácia Magyarországon

A Freedom House jelentése szerint Magyarország demokrácia-indexe nem túl kedvező, Markey szenátor arra volt kíváncsi, hogyan beszélne erről a helyzetről David Pressman a magyar kormányzati szereplőkkel?

Pressman kifejtette, hogy minden értékelés arra mutat, hogy Magyarországon valóban hanyatlik a demokrácia, ám ez a hanyatlás egy eufemizmus, ugyanis leplezi a sajtószabadság leépítése, az igazságszolgáltatás befolyásolása mögött meghúzódó szándékosságot. Erről kell beszélni a kormányzati szereplőkkel, de a civil szervezeteket is a lehető legtöbb eszközzel támogatni kell, hogy részt vehessenek a demokratikus folyamatokban.

A háború miatt eshetett rá az elnök választása

Pressmann jelölése apropóján a magyar sajtó egy része azt emelte ki, hogy a homoszexuálisok jogegyenlőségének szószólója és az LMBTQ-közösség elismertetéséért küzdő munkacsoportot is vezette az amerikai külügyben. Ám ennél azért jóval összetettebb az a terület, amelyhez ért. Azt, hogy Biden éppen őt nevezte ki, sokkal inkább az orosz–ukrán háborúval függhet össze, mintsem azzal, hogy mi az álláspontja a magyar kormánynak az LMBTQ-mozgalomról. Pressmann ugyanis nemcsak kisebbségi jogok területén, hanem a nemzetbiztonsági ügyekben is rendkívül otthonosan mozog. Két amerikai elnök ciklusa alatt közvetlenül három kabinettagnak dolgozott, mindannyian a nemzetbiztonság vagy a bűnüldözés területén.

Ha megkapja a jóváhagyást, valószínűleg nem barátkozni jön Budapestre az új nagykövet

A Demokrata Párthoz kötődő David Pressman 45 éves, számos hollywoodi kapcsolata van, ügyvezető igazgató volt például George és Amal Clooney alapítványában. A nemrég elhunyt Madeleine Albright volt külügyminiszter mellett emberi jogi tanácsadóként dolgozott, Barack Obama elnöksége alatt, 2014 és 2017 között pedig nagyköveti szinten képviselte országát az ENSZ-ben.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!