szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

António Guterres ENSZ-főtitkár felszólította Ukrajnát és Oroszországot, hogy sürgősen hagyjanak fel a zaporizzsjai atomerőmű lövetésével.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Nem szűnnek a zaporizzsjai atomerőmű területét érő lövések: az orosz és az ukrán fél tájékoztatása alapján összesen tíz találat érhette a létesítmény adminisztrációs épületét és a tűzoltóságát csütörtökön - írja a BBC.

Az ENSZ főtitkára, António Guterres, a nemzetközi szervezet Biztonsági Tanácsának (BT) szerdai ülése előtt közleményben szólította fel a hadban álló feleket, hogy

azonnal hatállyal hagyjanak fel mindenfajta katonai tevékenységgel az atomerőmű közvetlen közelében, és ne vegyék célba a létesítményt vagy környékét.

Guterres felkérte az illetékes erőket, hogy a józan észre hagyatkozva óvják az erőművet, azonban "a helyzet enyhülése helyett, sajnálatos módon az elmúlt napokban csak további, aggodalmat keltő incidensekről érkeztek hírek. Amennyiben ezek folytatódnak, az könnyedén katasztrófához vezethet" - figyelmeztetett a főtitkár.

Európa legnagyobb atomerőművét, amely március óta az orosz hadsereg kezén van, múlt hét végén sorozatosan érték támadások, az ukrán és orosz fél pedig egymást vádolja a tüzérségi tűzzel. Az erőmű egyes részei ugyan megrongálódtak, de a két oldalról érkező jelentések szerint a legfontosabb létesítmények egyelőre épek.

Az ukrán állami energiavállalat, az Enerhoatom csütörtök délután például azt közölte, hogy bár több becsapódást is észleltek orosz részről, a radioktív anyagtárolót nem érte találat. Személyi sérülés nem történt, és állításuk szerint " a telep megfelelő ellenőrzés alatt áll".

Bár a TASZSZ orosz hírügynökség szerint valójában ukránok támadják az erőművet, a területet ellenőrző, Moszkva-barát közigazgatás sem észlelt radioaktív szivárgást a területen, szerintük a sugárzás mértéke továbbra is normális a létesítményben.

Az ENSZ BT asztalán az atomerőmű ügye

Az ENSZ BT orosz kezdeményezésre csütörtökön tárgyal az ukrajnai atomerőmű helyzetéről New Yorkban. Az ülésen várhatóan felszólal Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergiai-ügynökség (NAÜ) vezetője is, aki a múlt héten már aggodalmát fejezte ki egy esetleges atomkatasztrófa miatt.

Mindeközben a G7 csoport külügyminiszterei azt közölték, hogy Moszkvának azonnal vissza kell adnia Kijev kezébe az atomerőmű feletti irányítást.

Az orosz-ukrán háborúról szóló csütörtöki tudósításunkat itt követheti figyelemmel:

Az ukránok elvágnák a zaporizzsjai erőmű áramvezetékeit - a háború csütörtöki hírei

Az ukrán elnök kabinetfőnöke szerint a háborúnak még a tél beállta előtt véget kell érnie, mert fennáll a veszélye, hogy az oroszok onnantól az ország fűtési rendszereit fogják támadni. „Különleges katonai műveletnek" nevezett nyílt háborút indított Vlagyimir Putyin Ukrajna ellen. A harcok február óta tartanak, az orosz erők több ezer civil életének vetettek véget.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!