Háború Ukrajnában
Több mint három éve tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Egyre valószínűbb, hogy Finnország kerítést épít Oroszországgal közös határára, miután már az ellenzéki párok is támogatják Sanna Marin finn miniszterelnök erre vonatkozó javaslatát – írja az Euronews. Helsinki ezzel a lépéssel az Oroszországból feléjük özönlő illegális migrációt szeretné megállítani.
Finnország nagyjából 1300 kilométeren határos Oroszországgal, a kerítést azonban nem a teljes, hanem csupán a déli szakaszon tervezik felépíteni, ahol jelenleg a legnagyobb az átmenő forgalom.
„Be akarjuk biztosítani, hogy a határőreinknek elegendő támogatása legyen feladataik ellátásához. Emellett fel kell készülnünk minden zavaró helyzetre is”
– jelentette ki Sanna Marin finn miniszterelnök.
A kerítés – ha a jelenlegi tervek alapján fogják felépíteni – 260 kilométer hosszú lesz, az építkezés pedig három évig fog tartani, költsége több száz millió euróra rúg. A kerítésről szóló végső döntés azonban 2023-ra csúszhat, hiszen áprilisban parlamenti választások következnek Finnországban.