szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az orosz elnök a Biztonsági Szolgálatok ünnepnapján a megfigyelés fokozásának szükségeségéről beszélt.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Vlagyimir Putyin orosz elnök szerint „rendkívül nehéznek” bizonyul a helyzet Ukrajna négy olyan területén, amelyeket Moszkva egyoldalúan Oroszország részévé nyilvánított, és ez az egyik legegyértelműbb nyilvános beismerése annak, hogy inváziója nem a terv szerint halad – írja a Reuters.

A biztonsági szolgálatok keddi oroszországi napja (ami a bolsevik titkosrendőrség, a CSEKA 105 évvel ezelőtti létrejöttének dátuma is egyben) alkalmából tett megjegyzéseiben a megfigyelés fokozására szólított fel. Putyin utasította a Szövetségi Biztonsági Szolgálatot (FSZB), hogy fokozza az orosz társadalom és az ország határainak felügyeletét a külföldről érkező "új fenyegetések" és az otthoni árulók elleni küzdelem érdekében. A nyugati országok példátlan szankciókat vezettek be Oroszországgal szemben, a rubel pedig kedden több mint hét hónapos mélypontra zuhant a dollárral szemben, miután az Európai Unió beleegyezett, hogy korlátozzák a fő orosz exportcikknek számító gáz árát.

A rosszra forduló helyzet ilyen nyilvános beismerése meglehetősen szokatlan az orosz elnök részéről, ráadásul néhány napja már egy másik orosz képviselő is tett ilyen jellegű beismerést az orosz állami tévében. Ez, és az orosz elnök minszki látogatása utalhat arra, amitől sokan félnek, hogy mindaz, amit a Kreml csinál, egy kolosszális elterelőművelet része, amivel egy újabb orosz támadást készítenek elő az év elejére. Ugyanakkor a New York Times által a napokban bemutatott újabb bizonyítékok elég alaposan támasztották alá, hogy a februári offenzívát sem tervezték meg a kellő precizitással.

Az orosz–ukrán háború eseményeit követő hírfolyamunkat alább találja:

Lefoglalták Gyeripaszka luxusszállodáját, eltávolítaná magát a háború irányításától Putyin - háborús híreink

Az oligarcha háborúellenes kijelentései is közrejátszhattak abban, hogy egy orosz bíróság helyt adott egy olyan alapítvány birtokvita-keresetének a Gyeripaszka-ingatlannal szemben, amelynek a felügyelőbizottsági elnöke maga Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök a pénteki vezérkari látogatásával a „különleges katonai művelet" fölötti kollektív felelősséget igyekezett demonstrálni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!