szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

A Kijev melletti várost, ahol az egyik tömegmészárlás történt, egy évvel ezelőtt foglalták vissza az ukránok.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Egy évvel Bucsa felszabadítása után videót osztott meg a háború egyik legkegyetlenebb eseményéről Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a Twitteren. Mint írja, ez volt az első alkalom, hogy a világ számára is kiderült, pontosan mi zajlik az oroszok által megszállt területeken.

A videóban Zelenszkij azt mondja, a háború legfélelmetesebb pillanata az volt, amikor megérkezett a mészárlás helyszínére, és az ott látottak után rájött arra, az ördög nem valahol a messzeségben, hanem a földön él. „Soha nem felejtjük el a háború áldozatait, és mindenképp elszámoltatunk minden orosz gyilkost a bűnökért” – írta az elnök.

Bucsát még a háború első napjaiban foglalták el az orosz csapatok, amelyeket az ukrán erők egy hónap után űztek ki a Kijev melletti városból. A felszabadítás után készült képek azonnal bejárták a világot, ugyanis a településen több száz civil holttestét találták meg tömegsírokban és az utcán fekve is, több áldozat lába és keze meg volt kötözve.

Akkor Zelenszkij egyik tanácsadója úgy fogalmazott, hogy az orosz erők háborús bűncselekmények bizonyítékait hagyhatták maguk után, amikor visszavonultak a Kijev környéki területekről. "Nagyon nehéz megérteni, hogy miért is történt mindez. Ez nyers brutalitás. Katonailag semmi szükség nem volt erre" – mondta Szergej Nyikiforov. Miközben az ukrán parlament népirtásnak minősítette a bucsai mészárlást, a Kreml a nyilvánvaló bizonyítékok ellenére is tagadta, hogy ők követték volna el azt.

A New York Times nyolc hónapos nyomozómunka után kiderítette, hogy a 234. légideszant ezred katonái követték el a gyilkosságokat.

Bucsa polgármestere a hvg.hu-nak: „Az a szerencse, hogy Isten csak egy ilyen agresszív szomszédot adott nekünk"

A ferencvárosi önkormányzat meghívására rövid időre Budapestre látogatott az ukrajnai Bucsa polgármestere. Bucsa nevét április elején ismerhette meg a szélesebb közvélemény, miután az orosz fegyveres erők elhagyták a Kijevhez közeli megszállt kisvárost, és fény derült azokra a borzalmakra, amiket az ott tartózkodásuk alatt elkövettek.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!