szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Oleg Nyikolenko szerint a történtek ismét bizonyítják, hogy Oroszország nem csak Ukrajna, hanem a vele határos NATO-tagállamok biztonságára is fenyegetést jelent.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Orosz drónok csapódtak be Románia területén – jelentette be Oleg Nyikolenko ukrán külügyi szóvivő a Facebook-oldalán. Nyikolenko az ukrán határőrség információira hivatkozva közölte mindezt, hozzátéve, hogy az eset az izmajili kikötő ellen éjjel végrehajtott nagy orosz támadáskor történt.

Az Izmajil egy Duna-menti ukrán kikötőváros, amely kulcsfontosságúvá vált az ukrán gabonaexport szempontjából azóta, hogy Moszkva felmondta az ENSZ-szel és Törökországgal kötött gabonaegyezményét (a gabonaegyezményt az ukránok és az oroszok is egymástól függetlenül írták alá az ENSZ-szel és a törökökkel – a szerk.).

Izmajilban a Duna itt határfolyóként funkcionál Ukrajna és Románia között, így egy a város ellen intézett dróntámadás valóban járhat olyan következményekkel, hogy a drónok román területet találnak el.

Nyikolenko hozzá is tette, hogy a történtek pusztán egy újabb bizonyítékot szolgáltatnak rá, hogy Oroszország nem csak Ukrajna, hanem a vele határos NATO-tagállamok biztonságára is fenyegetést jelent.

Ugyanakkor a román sajtó beszámolói szerint a román védelmi minisztérium határozottan cáfolta, hogy orosz drónok román területen csapódtak volna be, sőt, ki is jelentették, hogy mind a múlt éjjeli, mind a szombatról vasárnapra virradó éjjelen végrehajtott támadások egyike sem jelentett közvetlen katonai fenyegetést Románia felségterületeire.

A védelmi tárca kijelentette, hogy a civil célpontok és az infrastruktúra elleni orosz támadások indokolatlanok és teljes mértékben ellentmondanak a nemzetközi humanitárius törvényeknek.

Frissítés: Cikkünk megjelenése után a Guardian azt írja, Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter közölte, fényképes bizonyítékaik vannak arról, hogy a román oldalt érte a találat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!