szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Izrael ENSZ nagykövete arról beszélt, hogy egy esetleges szárazföldi támadást követően sem áll érdekükben újra megszállni Gázát, még legalább 13 amerikai állampolgár sorsáról nincs információja Washingtonnak.

Izrael háborúban
A Hamász 2023 őszi brutális támadása óta Izrael előbb Gázában, majd Libanonban kezdett ellenoffenzívát, hogy megtörje az Irán által támogatott szélsőségesek állandó fenyegetését és kiszorítsa szomszédságából a terroristákat. Az eszkalálódó háború legfontosabb fejleményeiről folyamatosan beszámolunk.
Friss cikkek a témában

Most érkezett

A Hamász az ENSZ segélyszervezetétől foglalt le üzemanyagot és gyógyszertartalékot

A Hamász az ENSZ segélyszervezetétől foglalt le üzemanyagot és gyógyszertartalékot

Október 13-án fegyveresek ürítették ki a segélyszervezet gázavárosi telephelyét, ahová azóta nem tudtak visszamenni az ENSZ emberei.

Percről percre
Sorrend megfordítása

1 2 3 4 5

Alig van már ivóvíz a Gázai övezetben

Gáza déli területein most épp újra van folyóvíz, de ez csak addig elérhető a lakosság számára, amíg van elegendő üzemanyag vagy áram a szivattyúzáshoz. Az egyiptomi határon található, menekülőkkel túlzsúfolt Rafah településének egyik óvóhelyén 6000 ezer olyan menekült van, akiknek fejenként 1 liternyi víz jut naponta – közölte az ENSZ palesztin menekültügyi szervezete, az UNRWA hétfőn. Ehhez azt is hozzátették, hogy az elmúlt 24 órában negyedmillió ember költözött az óvóhelyeikre, miközben "a tiszta víz gyakorlatilag elfogyott".

(BBC)

 

Így lőtte ki egy Hamász-fegyveres egy parkoló mentőautó kerekét is – videó

Az izraeli honvédség nyilvánosságra hozott egy testkamerás felvételt a Hamász egyik fegyvereséről, aki elmondása szerint október 7-én szivárgott be az országba. A videón többek között az is látható, ahogy a fegyveres kilőtte egy garázsban parkoló mentőautó kerekét:

 

A videó azt követően került elő, hogy Izrael figyelmeztetést adott ki, miszerint szárazföldi offenzívára készül a Gázai övezetben, miután napok óta légicsapásokkal sújtja a palesztinok lakta, Hamász irányítása alatt álló térséget.

Több mint ezer ember tűnt el a gázai romok alatt

A palesztin polgári védelem szerint még mindig több mint ezer embert keresnek a Gázai övezetet ért izraeli légicsapásokban lerombolt házak és épületek romjai alatt. A Hamász belügyminisztériumának szóvivője ugyanezt a számot közölte a BBC szerint, és hangsúlyozta, hogy humanitárius katasztrófa fenyegeti a térséget.

 

A palesztin egészségügyi minisztérium hétfői adatai szerint október 7. óta legalább 2750 ember halt meg Gázában, a sebesültek száma pedig meghaladja a 9700-at. Ciszjordániában a háború kezdete óta 58-an haltak meg és több mint 1250-en sebesültek meg. Közülük volt 11 palesztin újságíró is.

A lézer, amely leszedi a Vaskupola által el nem ért rakétákat, drónokat is – videó

Ez Izrael legújabb szuperfegyvere: a lézer, amely leszedi a Vaskupola által el nem ért rakétákat, drónokat is - videó

Az Iron Beam (Magen) nevű rendszer célja, hogy azokat a rakétákat, drónokat és tüzérségi lövedékeket is röptükben hatástalanítani lehessen, melyekkel az Iron Dome (Vaskupola) már nem bír el.

Minden második szállodai szobából menekültszállás lesz Izraelben

Az izraeli szállodai szobák felét a Gázai övezethez közeli településekről evakuált családok elhelyezésére használják – közölte hétfőn az Izraeli Szállodaszövetség vezetője a Reuters szerint. Izraelnek 56 ezer szállodai szobája van, ebből az állam költségén 28 ezret biztosítanak az evakuáltaknak.

Kik lehetnek a Hamász által elhurcolt túszok?

Kik lehetnek a Hamász által elhurcolt túszok?

Családtagok beszámolói alapján igyekszik a sajtó tudósítani arról, hogy kik azok az emberek, akiket a palesztin terrorszervezet foglyul ejtett, mikor október 7-én betörtek Izraelbe. A többségüket egy-egy videófelvétel, SMS vagy telefonhívás alapján azonosították.


"Sehol sincs biztonság" – Videó az egyiptomi határnál várakozó gázaiakról

Gáza déli részén található a rafahi átkelő egyiptomi oldalán hosszú teherautósorok várakoznak több száz tonnányi, égetően szükséges segélyszállítmánnyal, eközben a gázai oldalon külföldi útlevéllel rendelkező palesztinok tömegei reménykednek a kijutásban. A Guardian hétfőn délelőtt forgatott Rafahnál, ahol egy egy menekülni próbáló gázai lakos arról beszélt, hogy a határátlekőhöz vezető utat akkor bombázta Izrael, amikor ő és a családja úton volt.

Mikor odaértünk a határátkelőhöz, azt hittük, már biztonságban vagyunk. De Gázában már sehol nincs biztonság. Akárhová megyünk ott bombázás, sírás, sikoltozás és vér van. Fogalmunk sincs, mit tegyünk. Idejövünk a határátkelőhöz, pedig tudjuk, hogy nem fogják kinyitni. De nincs segély, sőt, nyolc napja nincs víz, áram és internet sem. Képtelenek vagyunk elmondani, hogy mi történik itt, de ez nem élet.

 

 

Kis mennyiségű üzemanyagot juttattak Egyiptomból a Gázai övezetbe

A BBC izrael tudósítója szerint 150 ezer liter üzemanyagot sikerült Egyiptomból Gázába bejuttatni. Ezzel a gázai víz- és szennyvízszivattyú-telepeket lehet egy rövid ideig működtetni. Mivel az Izrael által körülzárt és bombázott területen sem áram, sem vízellátás nincs, az ENSZ tisztviselői "példátlan humanitárius katasztrófára" figyelmeztetnek. A kórházakban most generátorok segítségével próbálnak áramot biztosítani, de már egy napnyi tartalékuk sincs, ha ez kifogy, akkor több ezer beteg és sebesült kerül közvetlen életveszélybe.

Külügy: Továbbra sem tudni magyar áldozatról

Ismét felbukkant a neten egy felsorolás, amelyben az szerepel, hogy a Hamász áldozatai között magyar is van. Az infografikát ráadásul az izraeli külügyminisztérium is megosztotta Twitter-oldalán. Mivel korábban már egy hasonló – két magyar áldozatról szóló – grafika megjelent a neten, ahogyan akkor is, most is megkerestük a magyar külügyminisztériumot, hogy meg tudják-e erősíteni az értesülést. A külügy cáfolta az információt, azt közölték:

Továbbra sem tudnak magyar áldozatról.

1 2 3 4 5
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!